Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ekspert FPP: bioLPG to paliwo przyszłości

Ekspert FPP: bioLPG to paliwo przyszłości
Cza
20.12.2022, o godz. 7:24
czas czytania: około 2 minut
0

Na temat bioLPG, paliwa przyszłości, również w kontekście porównania z węglem, opowiada Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Na temat bioLPG, paliwa przyszłości, również w kontekście porównania z węglem, opowiada Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.

– Spośród wielu paliw, które gospodarstwa domowe wykorzystują do ogrzania się, warto zwrócić uwagę na gaz płynny LPG – a w szczególności na bioLPG – mówi Piotr Wołejko z LPP. – Jest to paliwo przyszłości, które będzie zwiększało swoje znaczenie w najbliższych latach. Wynika to przede wszystkim z regulacji unijnych, które będą wymagały od budynków mieszkalnych osiągnięcia zeroemisyjności w okolicach 2030 roku. BioLPG w zdecydowanej większości będzie pochodziło z wykorzystania odpadów. W związku z tym będziemy mieli do czynienia z zamknięciem obiegu – odpady nie mogące być poddane ponownemu wykorzystaniu i użyciu w innych produktach, zostaną wykorzystane do stworzenia paliwa dostępnego dla celów grzewczych w piecach na gaz płynny LPG. W związku z tym będziemy mieli do czynienia z bezpiecznym, niskoemisyjnym, a także ekonomicznym źródłem ciepła dla gospodarstw domowych oraz większych budynków.

LPG vs węgiel

Zdaniem eksperta, dyrektywa unijna, która jest przewidywana w najbliższym czasie do wejścia w życie, wyznacza harmonogram czasowy na 2030 rok. – Warto te regulacje wyprzedzać, bo one już w większym zakresie nie ulegną zmianie. Przestrzeń czasowa dotycząca 2030 roku jest w zasadzie przesądzona. Gaz płynny LPG, a także bioLPG, stanowi cenną alternatywę dla tych surowców, które wykorzystujemy aktualnie. Dotyczy to przede wszystkim węgla kamiennego, z którym są poważne problemy, bo sprowadzamy go z zagranicy – mówi Wołejko.

Zeroemisyjny bioLPG

I zaraz dodaje – Węgiel to drogi surowiec, a przede wszystkim wysokoemisyjny – w związku z tym będzie musiał być wycofywany w dosyć szybkim tempie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu kilka milionów gospodarstw domowych korzysta z węgla do ogrzewania, a więc mamy tutaj bardzo duży potencjał dotyczący wymiany źródła ciepła. Aby kontynuować tę ciężką drogę, którą wykonaliśmy w ostatnich latach w ramach programu Czyste Powietrze – działań obliczonych na wymianę tych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów na piece o wyższej klasie i niższej emisyjności – powinniśmy zwrócić swoją uwagę na piece na gaz płynny LPG. To surowiec niskoemisyjny, dostępny i tańszy od pozostałych źródeł ciepła. A już w najbliższej przyszłości będzie całkowicie zeroemisyjny i ekologiczny z racji wykorzystania bioLPG, czyli paliwa powstałego z odpadów – podkreśla ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024