Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągowemu SA preferencyjną pożyczkę do wysokości 806 tys. zł z przeznaczeniem na modernizację przeciekającego wodociągu biegnącego od ul Ordona do ul. Chorzowskiej w katowickiej Koszutce.

Straty wody w tym miejscu wynosiły już ponad 1500 metrów sześciennych na dobę. W ubiegłym roku było tak źle, że kilkakrotnie wodę do picia trzeba było dostarczać mieszkańcom beczkowozami. Teraz to się zmieni. Główne prace przy renowacji wodociągu zakończone mają zostać 30 września.

Mimo, że roboty realizowane będą w centrum miasta, częściowo w jezdniach i chodnikach oraz przebiegać przez obszary zielone, nie spowodują dużych zniszczeń. Jak zapewniono, prowadzone będą przy minimalnych zakłóceniach w ruchu drogowym w mieście oraz w codziennym życiu okolicznych mieszkańców podczas prac instalacyjnych.

Umożliwi to specjalna bezwykopowa technologia z użyciem elastycznego rękawa z wykładziny z włókien nylonowych i poliestrowych, nasączonej żywicą termoutrwardzalną.

Renowacja ponad kilometra wodociągu polegać będzie na utworzeniu na jego wewnętrznej powierzchni wykładziny z rozciągniętego rękawa dopasowanego do kształtu naprawianego kanału. Wzmocni to pęknięcia i wypełni ubytki kanału oraz zapobiegnie stratom wody, które w wyniku realizacji tego zadania zostaną zmniejszone do minimalnego poziomu.

źródło: wfosigw.katowice.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj