1 / 3

Zakończyła się rozbiórka wyłączonej z użytkowania starej elektrociepłowni w Bielsku-Białej, należącej do Tauron Ciepło. Symbolicznym akcentem finału stało się zasadzenie lipy na terenie zakładu – zakomunikował w poniedziałek bielski magistrat.

„Wyburzenie obejmowało 32 budynki i budowle, m.in. dwa kominy o wysokości 160 oraz 120 m, chłodnię kominową, elektrofiltry, a także maszynownię i kotłownię. Kontrakt obejmował wykonanie prac porządkowych, zniwelowanie terenu i obsianie go trawą. Roboty trwały dwa lata” – podał bielski magistrat.

Czeski wykonawca prac firma Mrozek, poddał recyklingowi lub zutylizował łącznie około 30 tys. ton odpadów, w tym szkodliwego azbestu. Teren po nieczynnym zakładzie do połowy 2022 r. ma zostać obsadzony ok. 200 sztukami drzew i krzewów. Posadzona już została lipa, która jest też narodowym czeskim symbolem, a symbolizuje bezpieczeństwo i harmonię.

Budowa bielskiej elektrociepłowni ruszyła w 1960 r. Powstawała ona wówczas na obrzeżach miasta. Współcześnie to praktycznie bezpośrednie otoczenie ścisłego centrum. Budowa trwała 13 lat. Powstały m.in. dwa wysokie kominy. To najwyższe budowle w mieście. Widoczne z odległości wielu kilometrów są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu Bielska-Białej.

W 2013 r. Tauron wybudował w Bielsku-Białej, tuż przy starej elektrociepłowni, nowy blok ciepłowniczy. Inwestycja kosztowała 617 mln zł. Dawna elektrociepłownia, w tym kominy, nie były już wykorzystywane.

Tauron Ciepło to największy producent ciepła na południu Polski i jeden z największych w kraju. Zakłady tej spółki funkcjonują m.in. w Katowicach i Bielsku-Białej.

Czytaj więcej

Skomentuj