Elektrociepłownia w Zabrzu będzie w większym stopniu zasilana paliwem z odpadów

Elektrociepłownia w Zabrzu będzie w większym stopniu zasilana paliwem z odpadów
jwo/PAP
27.05.2020, o godz. 8:25
czas czytania: około 2 minut
0

Uruchomiona jesienią 2018 r. elektrociepłownia Fortum w Zabrzu w kończącym się sezonie grzewczym była w 40-proc. zasilana alternatywnym paliwem wytwarzanym z odpadów; docelowo proporcje tego paliwa i węgla kamiennego będą wynosić po 50 proc. - wynika z informacji firmy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Zabrzu – po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni – został wykorzystany RDF (ang. Refuse Derived Fuel), czyli paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Tym samym EC Zabrze wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, polegającą na ponownym wykorzystaniu tego, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci.

Dzięki RDF odpady nienadające się do dalszego recyklingu nie zalegają na składowiskach, ale służą jako paliwo do wytwarzania ciepła i prądu.

– Zgodnie z planem, udział RDF zwiększamy stopniowo. Obecnie spalamy 40 proc. RDF i 60 proc. węgla. Docelowo proporcje będą wynosić po 50 proc. – poinformował PAP rzecznik Fortum w Polsce i krajach bałtyckich Jacek Ławrecki.

We wtorek zabrzańska elektrociepłownia podsumowała swój pierwszy pełny sezon grzewczy, w którym wyprodukowała dla mieszkańców Bytomia i Zabrza blisko 1,7 mln gigadżuli ciepła oraz – w kogeneracji – ponad 216,7 tys. megawatogodzin energii elektrycznej.

– Zastosowane źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW w paliwie pozwala utrzymać sprawność całego układu na poziomie ponad 90 proc. Spaliny z kotła fluidalnego trafiają to systemu oczyszczania bazującego na absorberze oraz systemie filtrów workowych, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo dla środowiska – podał w komunikacie koncern Fortum.

Dzięki unowocześnieniu zabrzańska elektrociepłownia znacząco zmniejszyła emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W odniesieniu do roku 2010 zawartość tlenków azotu w spalinach zmalała o 47 proc., tlenków siarki o 76 proc., a pyłów o 86 proc.

Zakończona ponad półtora roku temu budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu trwała blisko 2,5 roku i kosztowała ok. 870 mln zł. Instalacja dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu. Nowa elektrociepłownia zastąpiła wysłużone instalacje, działające wcześniej w tych miastach.

Innowacyjność zabrzańskiej instalacji wynika przede wszystkim z jej elastyczności paliwowej. Elektrociepłownia może być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, paliwem RDF oraz biomasą. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w zależności od ich cen oraz dostępności.

Fortum działa w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. Zatrudnia ok. 8 tys. osób, a jego przychody w 2019 r. wyniosły 5,4 mld euro. W Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, koncern ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność we Wrocławiu i Płocku. Fortum działa również na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024