Firmy Vattenfall i Scottish Power Renewables uzyskały w piątek 8-go stycznia 2010 r. prawa do budowy dużej morskiej farmy wiatrowej u wschodniego wybrzeża Anglii na Morzu Północnym.

Farma działająca w pełnym zakresie może dostarczyć energię elektrycznną odpowiadającą zapotrzebowaniu przeszło czterech milionów gospodarstw domowych rocznie. Prawa do budowy zostały udzielone w ramach trzeciej tury programu farm wiatrowych Crown Estate. Poprzedziło je 12 miesięcy wstępnych ocen potencjału lokalizacji, dokonanych przez Vattenfall i Scottish Power Renewables.

Początkowe analizy wskazują, że w strefie o nazwie East Anglia Array można osiągnąć moc około 7 200 MW.

Partnerzy stworzyli spółkę joint venture o nazwie East Anglia Offshore Wind Ltd, której specjalistyczny zespół rozpoczął już ocenę inżynieryjnych wyzwań, wiążących się ze strefą hrabstwa East Anglia, oraz badanie potencjalnych poważnych skutków dla środowiska.

Scottish Power Renewables i Vattenfall liczą na to, że uda się im złożyć pierwsze podanie o pozwolenie na budowę w 2012 roku. Jeśli podanie zostanie zatwierdzone, a wewnętrzne decyzje będą pozytywne, przewiduje się, że budowa ruszy w 2015 roku i będzie prowadzona etapami.

źródło: vattenfall.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj