W piątek 18 czerwca w Starostwie Powiatowym w Olsztynie zostało podpisane porozumienie pomiędzy Powiatem Olsztyńskim, gminą Stawiguda i Politechniką Warszawską na wspólną realizację inwestycji budowy elektrowni słonecznej o mocy 1 MW na terenie lotniska w Gryźlinach.

Proponowana instalacja na lotnisku Gryźliny ma być systemem o mocy 1MW, z którego produkowana energia będzie odsprzedawana do sieci elektrycznej.

– Pozwoli ona na uzyskanie rocznie około 900MWh czystej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia 450-500 gospodarstw domowych – wyjaśnia Maciej Juźwik, pełnomocnik dziekana Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych ds. Alternatywnych Źródeł  Energii Politechniki Warszawskiej.

System fotowoltaiczny będzie wykonany w najbardziej popularnej technologii ogniw z krzemu krystalicznego, a łączna zajmowana powierzchnia będzie wynosić ok. 10 000 m2. Po dołączeniu systemu fotowoltaicznego do sieci elektrycznej i uzyskaniu koncesji na odsprzedaż energii, właściciel będzie mógł otrzymywać zielone certyfikaty za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę (MWh). Oprócz korzyści finansowych ze sprzedaży energii elektrycznej i uzyskania zielonych certyfikatów należy wymienić wiele korzyści niematerialnych. System ten będzie pierwszym w Polsce systemem scentralizowanym o tak dużych rozmiarach (dotychczas największa instalacja to 80 kW w Bydgoszczy).

– Dlatego nie do przecenienia jest możliwość promocji powiatu i całego regionu jako przyjaznego dla środowiska i inwestującego w technologie ekologiczne – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Na pewno taka inwestycja przyciągnie uwagę przedsiębiorców oraz znacznie zwiększy świadomość mieszkańców na temat możliwości oszczędzania i pozyskiwania energii z różnych źródeł.

Projekt ma szansę być przykładem jak władze lokalne wprowadzają nowoczesne technologie, dbając o przyszłość energetyczną i ochronę środowiska. Koszt inwestycji jest szacowany na około 20 mln zł. Powiat Olsztyński, który jest liderem przedsięwzięcia zajmie się przygotowaniem i złożenie wniosku o dofinansowanie realizacji inwestycji z funduszy europejskich. Zakładany czas uruchomienia elektrowni słonecznej na lotnisku w Gryźlinach to koniec 2013 roku. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej będą odpowiadali m.in. za: przygotowanie  dokumentacji technicznej niezbędnej do  uzyskania dofinansowania, w  tym w pierwszej kolejności koncepcji, przygotowanie projektu systemu fotowoltaicznego, przygotowania projektu instalacji elektrycznej, nadzór nad prawidłową realizacją technologiczną  elektrowni i jej eksploatacją oraz monitoring pracy systemu wykonywany w celach badawczych.

źródło: powiat-olsztynski.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj