Na terenie składowiska odpadów komunalnych powstanie elektrownia słoneczna. Otwarcie instalacji w miejscowości Kukinka w gminie  Ustronie Morskie jest planowane na przełom czerwca i lipca br.

Za zgodą wójta gminy, Jerzego Kołakowskiego, który obserwował podobne inwestycje u zachodnich sąsiadów, po wielu konsultacjach, na terenie nieużytków staną panele fotowoltaiczne. Składowisko o powierzchni 7,2 ha funkcjonowało od 1982 r. Pod koniec 2012 r. zdecydowano o jego zamknięciu, a do rekultywacji przeznaczono 1,55 ha. Ze względu na przepisy prawne zrekultywowany obszar wyłączony jest z produkcji i jakiejkolwiek działalności, dlatego powstanie w takim miejscu elektrowni słonecznej to bardzo dobre rozwiązanie. Z jednej strony pomoże  zagospodarować nieużytki, z drugiej – produkowana przez elektrownię energia, zasilając infrastrukturę gminy, pozwoli na obniżenie jej wydatków.

Instalacja słoneczna zajmie 2,2 ha, a jej moc będzie osiągać blisko 1 MW. Elektrownia słoneczna kosztować będzie pond 6 mln zł. Dodatkowo blisko 3 mln zł to wydatki przeznaczone na rekultywację terenu. Dofinansowanie w wysokości 2,64 mln zł gmina otrzymała z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj