Na trasie łączącej Oslo, Sztokholm i Helsinki powstanie sieć wysokosprawnych stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Stacje ładowania będą przeznaczone dla nowych modeli pojazdów o długim zasięgu, przekraczającym 300 kilometrów. Samochody z możliwością szybkiego ładowania mają pojawić się na rynku na początku 2018 roku. Wprowadzone rozwiązanie pozwoli na pokonanie drogi z Helsinek do Oslo w takim samym czasie jak tradycyjnym samochodem.

– Projekt Fortum Charge&Drive rozpoczął się w 2010 roku i pierwotnie miał na celu połączenie stolic krajów nordyckich stacjami szybkiego ładowania. Przez te lata wiele się nauczyliśmy i udało nam się zbudować najwyższą jakość usług, które są cenione przez klientów. Uważamy, że nadszedł odpowiedni moment żeby powrócić do naszego pomysłu i za pośrednictwem wysokosprawnych stacji ładowania zagwarantować kierowcom możliwość pełnego wykorzystania potencjału samochodów elektrycznych – podkreśla Markus Hökfelt, odpowiedzialny w firmie Fortum za projekt Charge&Drive.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych (High-Power Charging) będą dysponowały mocą jednostkową od 150 do 350 kilowatów i będą przystosowane do obsługi głównych modeli samochodów dostępnych na rynku. Pierwsze cztery stacje ładowania zostaną wybudowane jeszcze w tym roku. Ich instalacja stanowi pierwszy krok w kierunku stworzenia w krajach nordyckich infrastruktury, która pozwoli kierowcom na pełne wykorzystanie zalet nowych modeli samochodów elektrycznych i umożliwi podróżowanie na długich dystansach.

Czytaj więcej

Skomentuj