Dziś na poznańskich Targach POLEKO redakcja czasopisma „Ecomanager” wraz z Centrum Informacji o Środowisku organizuje konferencję pt. „Zarządzanie środowiskowe w przedsiębiorstwie. EMAS – potrzeba czy konieczność?”.

Firmy coraz częściej kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju i dążą do tego, by minimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. Te, które chcą znaleźć się w elitarnej grupie instytucji i przedsiębiorstw, dla których ochrona środowiska jest kluczowa, decydują się na wdrożenie systemu EMAS.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO są doskonałą okazją do tego, by podyskutować o tym, jak funkcjonuje system EMAS w Polsce, dlaczego jest tak ważny, jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo, wdrażając go, oraz jak zachęcić firmy, aby dołączyły do organizacji mogących pochwalić się certyfikatem EMAS.

– EMAS, mimo że jest instrumentem stworzonym i preferowanym przez Komisję Europejską, a także daje organizacji największe szanse na osiągnięcie sukcesu w zmniejszaniu negatywnego oddziaływania na środowisko, wciąż jest mało znany. Zdaniem organizacji przedsiębiorców, wpływa na to m.in. zbyt skromna oferta odpowiednich zachęt dla firm ze strony kluczowych resortów. Na konferencji przedstawimy Państwu wstępną strategię dotyczącą opracowania i wdrożenia systemu zachęt dla przedsiębiorców chcących wdrożyć EMAS – mówi Cezary Starczewski, dyrektor Centrum Informacji o Środowisku.

Podczas spotkania Emilia Konopka z Ministerstwa Środowiska wygłosi referat na temat założeń systemu EMAS w świetle Rozporządzenia EMAS III, dr Alina Matuszak-Flejszman z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu opowie o tym, kto może uczestniczyć w EMAS, natomiast Bożena Huryń z ECHO Environmental Group omówi korzyści, jakie płyną z wdrożenia tego systemu. Różnice pomiędzy normą ISO 14 001, a rozporządzeniem EMAS przedstawi Grzegorz Ścibisz ze Stowarzyszenia Polskie Forum ISO 14 000, natomiast o systemie EMAS w Unii Europejskiej opowie Maciej Kostrzanowski z Stowarzyszenia Polskie Forum ISO 14 000. Podczas konferencji zostanie także podsumowana kampania „Ekozarządzanie w przedsiębiorstwie”, prowadzona przez Centrum Informacji o Środowisku.

Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, prezydent miasta Poznania – Ryszard Grobelny, a także Stowarzyszenie Polskie Forum ISO 14000. Z kolei patronat medialny sprawują: czasopismo „Przegląd Komunalny”, portal internetowy www.ekoportal.gov.pl, serwis CSRinfo, Radio Merkury oraz TVP Poznań.

25 listopada, Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilion 3A, sala debat, godz. 10-14UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj