Gwarancja pomocy de minimis dla przedsiębiorstw będzie zwiększona z 60 do 80 proc., zwiększy się też maksymalna kwota pomocy z 200 tys. do 800 tys. euro. – powiedziała w piątek w sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak wskazała szefowa resortu rozwoju, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pomocy de minimis. Jest to pomoc pożyczkowa, której gwarantem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

“Do tej pory BGK gwarantował pożyczkę do 60 proc. jej wysokości, my podniesiemy te gwarancje z 60 proc. do 80 proc i zwiększamy wolumen, z którego firma może skorzystać z 200 do 800 tys. euro” – powiedziała.

Dodała, że dystrybutorem tych pożyczek są banki komercyjne, które znają ten mechanizm. Pożyczki mają być dostępne już w przyszłym tygodniu. To tanie i proste kredyty, a całość ryzyka zostanie przeniesiona na BGK.

W ramach systemu instytucji rozwoju uruchomione zostaną dwa instrumenty. Jedne w Agencji Rozwoju Przemysłu wsparcia branży transportowej.

“W Agencji Rezerw Materiałowych utworzony zostanie specjalny fundusz w wysokości 1,7 mld zł, z którego przez 15 miesięcy będą finansowane raty leasingowe dla firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa” – zapowiedziała minister rozwoju.

Emilewicz dodała, że zostanie wprowadzona także możliwość utworzenia nowego funduszu, dokapitalizowanego kwotą 7 mld zł, który Polski Fundusz Rozwoju będzie uruchamiał w sposób elastyczny.

Powstrzymać recesję. Dopłaty do pensji i kredytów, ułatwienia w PIT i ZUS

Czytaj więcej

Skomentuj