Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Emisja CO2 w ubiegłym roku osiągnęła rekordowy poziom

Emisja CO2 w ubiegłym roku osiągnęła rekordowy poziom
MŁ/PAP
02.03.2023, o godz. 14:18
czas czytania: około 2 minut
0

Globalna emisja dwutlenku węgla związana z wytwarzaniem energii osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom - poinformowała w opublikowanym w czwartek raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Stało się tak, chociaż większe wykorzystywanie czystych technologii, takich jak energia słoneczna i pojazdy elektryczne, pomogło ograniczyć wpływ zwiększonego zużycia węgla i ropy naftowej – twierdzi IEA.

Co dalej z paliwami kopalnianymi?

Jeżeli cele ograniczenia globalnego wzrostu temperatur i zapobiegania zmianom klimatycznym mają być spełnione, to w nadchodzących latach niezbędne będą poważne ograniczenia emisji CO2, głównie pochodzącej ze spalania paliw kopalnych – czytamy w raporcie.

Reuters zwrócił uwagę, że raport IEA został opublikowany kilka tygodni po tym, jak koncerny wydobywające paliwa kopalne m.in. Chevron, Exxon Mobil i Shell odnotowały rekordowe zyski, a BP wycofało się z planów ograniczenia wydobycia ropy i gazu oraz zmniejszenia emisji.

“Firmy produkujące paliwa kopalne osiągają rekordowe dochody i muszą wziąć na siebie część odpowiedzialności” – powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol w komunikacie towarzyszącym raportowi.

Globalna emisja dwutlenku węgla z wytwarzania energii wzrosła w 2022 roku o 0,9 proc. do poziomu 36,8 mld ton – informuje IEA. Emisja CO2 z węgla wzrosła o 1,6 proc., ponieważ po inwazji Rosji na Ukrainę i zmniejszeniu dostaw rosyjskiego gazu do Europy wiele krajów na większą skalę zaczęło używać tego paliwa – podkreślono w raporcie.

Emisja CO2 pochodząca z ropy naftowej wzrosła o 2,5 proc., co ma związek ze wzrostem liczby podróży lotniczych po niskim poziomie w okresie pandemii Covid-19. Natomiast niższa wydajność elektrowni jądrowych i ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym fale upałów, również przyczyniły się do wzrostu poziomu emisji – zauważa IEA dodając, że w 2022 roku udało się uniknąć dodatkowych 550 mln ton emisji dzięki większemu udziałowi odnawialnych źródeł energii w jej globalnej produkcji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024