Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Energa Logistyka szuka wykonawcy farmy fotowoltaicznej PV Mitra

Energa Logistyka szuka wykonawcy farmy fotowoltaicznej PV Mitra
cza/PAP
09.02.2023, o godz. 8:52
czas czytania: około 3 minut
0

Spółka Energa Logistyka ogłosiła zapytanie ofertowe na budowę elektrowni fotowoltaicznej PV Mitra w Wielkopolsce o mocy zainstalowanej 65 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Oferty można składać do 7 marca.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W dokumentacji “Budowa PV Mitra o mocy zainstalowanej 65,5668 MW +/- 1 kW wraz z wyprowadzeniem mocy do GPZ Żuki” Energa Logistyka zaznaczyła, że zamawiającym jest spółka Energa Green Development z siedzibą w Gdańsku.

Przedmiot zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest budowa, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oraz przekazanie do eksploatacji inwestycji zlokalizowanej w powiecie tureckim. Składa się ona m.in. z:

  • elektrowni fotowoltaicznej PV Mitra o mocy zainstalowanej 65,5668 MW +/- 1 kW,
  • głównego punktu odbioru 110/30 kV Psary, obejmującego jedno pole transformatorowe z transformatorem o mocy minimum 50 MVA,
  • rozdzielni sieciowej 110 kV Psary (pole liniowe 110 kV oraz linia kablowa 110 kV relacji rozdzielnia sieciowa Psary – główny punkt zasilający Żuki – o długości około 11 km).

Jednocześnie zaznaczono w dokumentacji postępowania, że przedmiot zamówienia obejmuje także świadczenie usługi serwisowej przez 24 miesiące dla elektrowni fotowoltaicznej PV Mitra oraz Głównego Punkt Odbioru Psary. Jak podała w ogłoszeniu Energa Logistyka zakończenie realizacji zadania przewidywane jest do 16 miesięcy od daty wydania polecenia rozpoczęcia prac.

Zapowiedzi firmy Energa

Energa z Grupy Orlen informowała wcześniej, że elektrownia fotowoltaiczna PV Mitra ma zostać wybudowana w pobliżu powstającej elektrowni PV Gryf o mocy do 26 MW. Zlokalizowana jest ona w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej FW Przykona o mocy ok. 31 MW, uruchomionej w 2020 r. Obiekty te położone są na należących do Energi zrekultywowanych terenach po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów. Grupa Orlen posiada tam grunty o łącznej powierzchni ok. 300 ha.

W kwietniu 2022 r. Energa ogłosiła, że jej spółka zależna Energa Green Development uzyskała warunki przyłączenia do sieci oraz pozwolenie na budowę dla pierwszego etapu realizacji farmy fotowoltaicznej PV Mitra. Jak wówczas podkreślano, “to największy obecnie projekt fotowoltaiczny realizowany przez Grupę Orlen”. Zapowiadano przy tym, że w pierwszym etapie inwestycji powstanie obiekt o mocy ok. 65 MW, zajmujący łączną powierzchnię ok. 53 ha, przy czym do jego budowy wykorzystanych zostanie 85 tys. modułów fotowoltaicznych.

Pół roku później Energa potwierdziła, że w pierwszym kwartale 2023 r. w sąsiedztwie FW Przykona i PV Gryf rozpocząć się ma budowa farmy PV Mitra o mocy 65 MW. Realizowane i planowane przez nią działania są zgodne ze Strategią Grupy Orlen do 2030 r., gdzie jednym z priorytetów jest rozwój zero i niskoemisyjnej energetyki.

Wieloletni Plan Inwestycji Strategicznych

– W zgodzie z tym Wieloletni Plan Inwestycji Strategicznych Grupy Energa do 2030 r. zakłada, że w okresie od 2021 r. do końca obecnej dekady łączne nakłady inwestycyjne na obszar wytwarzania wyniosą ok. 13,6 mld zł – informowała Energa. Ma to pozwolić jej znacząco zwiększyć moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach energii, osiągając samodzielnie i posiadając udział w tych aktywach do łącznej mocy zainstalowanej w wysokości ok. 2,4 GW.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024