Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Energetyka cieplna w Rzeszowie przechodzi na paliwo gazowe

Energetyka cieplna w Rzeszowie przechodzi na paliwo gazowe
Bartłomiej Leśniewski
08.07.2024, o godz. 13:05
czas czytania: około 2 minut
0

Budowa nowej kotłowni gazowej w Elektrociepłowni Rzeszów dobiega końca. Nowa instalacja, prowadzona przez PGE składać się będzie z sześciu zasilanych błękitnym paliwem kotłów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

„PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie konsekwentnie realizuje strategię na rzecz dekarbonizacji i przechodzi na paliwa zero- i niskoemisyjne. Kolejnym etapem jest budowa kotłowni gazowej  o łącznej mocy 186 MWt” – czytamy komunikacie PGE

Sześć razy trzydzieści jeden

Nowe źródła wytwórcze to sześć wodnych kotłów gazowych o mocy 31 MWt każdy, które zapewnią wysoką sprawność przetwarzania energii zawartej w paliwie gazowym w ciepło, przy zachowaniu wysokiej niezawodności oraz dyspozycyjności, co zagwarantuje produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku.

– Budowa nowego źródła wytwarzania w Elektrociepłowni Rzeszów to ważny etap transformacji energetycznej, umożliwiający wyłączenie z eksploatacji kotłów wodnych węglowych WP-120. Wykorzystanie paliwa gazowego zamiast węgla eliminuje emisję tlenków siarki i  pyłu, a także zmniejszy emisję CO2 o blisko 56%. Do mieszkańców Rzeszowa popłynie ciepło wytworzone z proekologicznego źródła, co wpłynie na poprawę warunków środowiskowych w mieście – mówi Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Początek najbliższym sezonie

Już w najbliższym sezonie grzewczym do mieszkańców Rzeszowa popłynie ciepło wytworzone w niskoemisyjnym źródle. Kotłownia gazowa została przyjęta do eksploatacji pod koniec kwietnia.

Budowa nowej jednostki gazowej w Rzeszowie to ważna inwestycja dla miasta i jej mieszkańców. Równolegle w elektrociepłowni realizowana jest druga duża inwestycja. Rozbudowywana jest o II linię technologiczną Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE Rzeszów).

Po zakończeniu inwestycji, ITPOE będzie w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, z których, w procesie kogeneracji, wytwarzane są energia elektryczna i ciepło, w większości trafiające do miejskiej sieci ciepłowniczej. Poza sezonem grzewczym ciepło odzyskiwane w procesie termicznego przetwarzania odpadów w ITPOE wystarcza dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta Rzeszowa na ciepłą wodę użytkową.

Docelowo od 2030 roku ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024