Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: dekarbonizacja

Łącznie artykułów: 65.

Enea szykuje inwestycyjne przyspieszenie. W 2026 roku wydatki przekroczą 9 mld zł

Enea szykuje inwestycyjne przyspieszenie. W 2026 roku wydatki przekroczą 9 mld zł

Grupa Enea wchodzi w kolejny etap transformacji energetycznej, planując rekordowe nakłady inwestycyjne na poziomie 9 mld zł w 2026 roku. Kluczowe filary strategii to budowa bloków gazowych w Kozienicach (3 mld zł), modernizacja sieci dystrybucyjnej (3,3 mld zł) oraz dynamiczny rozwój mocy w OZE i magazynach energii. Inwestycje te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz cyfryzację infrastruktury.

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

06.05.2026
0

Jak nasz system ciepłownictwa systemowego poradził sobie z zimą, która zaskoczyła Polaków wyjątkowo niskimi temperaturami? Okazuje się, że całkiem dobrze, o czym w rozmowie z Kamilem Paczkiem przekonuje Jacek Szymczak, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Inwestycje w energetyce przyspieszają. Stabilne i tańsze źródła energii mają wspierać konkurencyjność firm

Inwestycje w energetyce przyspieszają. Stabilne i tańsze źródła energii mają wspierać konkurencyjność firm

Mimo że w 2025 roku odnawialne źródła energii odpowiadały za około połowę produkcji energii elektrycznej w UE, ceny prądu nadal pozostają jednym z głównych kosztów dla przemysłu. Zarówno państwa członkowskie, jak i firmy zwiększają więc skalę inwestycji w transformację energetyczną, która w długim terminie ma doprowadzić do zmniejszenia kosztów energii.

Ekspert: odpady komunalne można wykorzystać do produkcji wodoru

Ekspert: odpady komunalne można wykorzystać do produkcji wodoru

08.12.2025
0

Odpady komunalne można wykorzystać do produkcji wodoru, a instalacje do zgazowywania odpadów i produkcji wodoru mogą uzupełnić system gospodarki odpadami o dodatkowy element recyklingu chemicznego – twierdzi prof. Andrzej Białowiec, wiceprezes Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa.

Spółki energetyczne koncentrują się na inwestycjach w stabilne sieci. Bez tego nie da się przejść na OZE

Spółki energetyczne koncentrują się na inwestycjach w stabilne sieci. Bez tego nie da się przejść na OZE

Inwestycjom w odnawialne źródła muszą towarzyszyć duże nakłady na stabilność sieci – pokazał to przykład kwietniowego blackoutu na Półwyspie Iberyjskim. Dlatego w strategiach polskich spółek energetycznych zarezerwowane są miliardy złotych nie tylko na OZE, lecz również na modernizację i rozwój sieci dystrybucji oraz budowę magazynów energii. Tauron w ciągu 10 lat przeznaczy na te wszystkie priorytety ok. 90 proc. swoich nakładów inwestycyjnych.

Branża opakowań nie traktuje unijnych regulacji jako zagrożenia. Widzi w nich impuls do rozwoju

Branża opakowań nie traktuje unijnych regulacji jako zagrożenia. Widzi w nich impuls do rozwoju

30.06.2025
0

W UE co roku wytwarza się ponad 2,2 mld t odpadów. Aby ograniczyć ich ilość, promowane jest przechodzenie na bardziej zrównoważony model, czyli gospodarkę o obiegu zamkniętym. W ramach pakietu zmian prawnych ograniczających negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko nacisk położony jest w dużej mierze na producentów opakowań. Przedstawiciele branży podkreślają, że nowe regulacje to dla nich nie tylko nowe obowiązki, ale też okazja na zbudowanie przewagi konkurencyjnej.

15. edycja „Paliw z odpadów”. Wyzwania, kontrole i inwestycje

15. edycja „Paliw z odpadów”. Wyzwania, kontrole i inwestycje

16.06.2025
0

Transformacja sektora odpadowego w stronę energetyki wymaga nie tylko technologii, ale także determinacji, cierpliwości i świadomości barier. Drugi dzień konferencji „Paliwa z odpadów” w Zakopanem (11 czerwca 2025 r.) przyniósł wiele cennych wystąpień – zarówno strategicznych, jak i praktycznych.

Dariusz Marzec prezesem Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej

Dariusz Marzec prezesem Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej

06.06.2025
0

Podczas Krajowego Zgromadzenia Członków Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC), które odbyło się 4 czerwca w Nałęczowie, podjęto decyzję o wyborze władz organizacji na kolejną kadencję. Prezesem zarządu PTEC został wybrany Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

O technologiach neutralnych emisyjnie podczas NetZero Energy & H2Poland w Poznaniu

O technologiach neutralnych emisyjnie podczas NetZero Energy & H2Poland w Poznaniu

09.04.2025
0

W środę 9 kwietnia, podczas NetZero Energy & H2Poland w Poznaniu odbyła się konferencja poświęcona technologiom neutralnym emisyjnie, innowacjom współpracy, komercjalizacji oraz drodze do zrównoważonej przyszłości i bezpieczeństwa energetycznego organizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zaproszeni goście dyskutowali na temat potrzeb i wyzwań związanych z dekarbonizacją i innowacyjnością gospodarek państw członkowskich UE. Była to również doskonała okazja do zaprezentowania dokonań uczestników spotkania we wspomnianych dziedzinach.

Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać

Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać

25.02.2025
0

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ocenia, że mimo starań Polsce nie uda się osiągnąć redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Mamy wprawdzie rekordowy poziom 30 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, ale polska gospodarka w dalszym ciągu jest wysokoemisyjna ze względu na spory udział węgla. OECD zaleca przyspieszenie dekarbonizacji i uproszczenie systemu wydawania pozwoleń dla nowych instalacji OZE. Rekomenduje także reformę podatków w transporcie.

css.php
Copyright © 2026