Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

MKiŚ: Polska podpisała list w obronie energetyki jądrowej

MKiŚ: Polska podpisała list w obronie energetyki jądrowej
PAP
12.10.2021, o godz. 8:05
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: Polska oraz Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Finlandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry podpisały list, który francuski minister finansów Bruno Le Maire skierował do europejskich decydentów, podkreślając wkład energii jądrowej w wysiłki na rzecz dekarbonizacji i zapewnienia stabilnych dostaw energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

List zatytułowany „Dlaczego my, Europejczycy, musimy traktować energetykę jądrową na równi z innymi źródłami niskoemisyjnymi” został opublikowany 11 października 2021 r. w największych europejskich dziennikach.

W wystąpieniu podkreślono rolę energetyki jądrowej dla zapewnienia niezależności energetycznej i stabilnych cen energii, co jest szczególnie istotne w dobie trwającego kryzysu energetycznego. „Energia jądrowa jest kluczowym, przystępnym cenowo, stabilnym i niezależnym źródłem energii. Po pierwsze dlatego, że zapobiega narażeniu konsumentów europejskich na wahania cen” – zaznaczono.

Jak dodano, energia jądrowa „w decydujący sposób przyczynia się do niezależności naszych dostaw energii i elektryczności. Jest to dostępna bezemisyjna energia, która może dostarczyć dużą ilość konkurencyjnej energii elektrycznej bez zwiększania naszej zależności od dostaw energii z krajów trzecich.”

Sygnatariusze podnoszą również, z powołaniem na raporty czołowych organizacji międzynarodowych, że rola energetyki jądrowej jest przede wszystkim kluczowa w zakresie walki z ociepleniem klimatu. „Częścią rozwiązania musi być energia jądrowa. Podczas gdy odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w naszej transformacji energetycznej, potrzebujemy również innych bezemisyjnych źródeł energii, aby zaspokoić nasze potrzeby na wystarczającym i stałym poziomie.”

Apel podkreśla ponadto poziom zaawansowania technologii jądrowych, również w obszarze gospodarki odpadami promieniotwórczymi, oraz siłę europejskiego sektora jądrowego. „Energetyka jądrowa jest dla nas, Europejczyków, szansą na dalszy rozwój przemysłu o silnej wartości dodanej, tworzenie tysięcy wykwalifikowanych miejsc pracy, wzmocnienie naszego przywództwa w zakresie ochrony środowiska oraz zapewnienie strategicznej autonomii i samowystarczalności energetycznej Europy.”

Sygnatariusze listu podkreślają także konieczność zapewnienia neutralności technologicznej i suwerenności energetycznej państw członkowskich. Wzywają do równego traktowania energetyki jądrowej, a w szczególności do włączenia jej do taksonomii zrównoważonego finansowania do końca 2021 roku.

Komisja Europejska opracowuje w chwili obecnej projekt tzw. uzupełniającego aktu delegowanego do rozporządzenia w sprawie taksonomii. Państwa pro-jądrowe podejmują wysiłki, by uwzględniał on energetykę jądrową. Przeciwnicy atomu, jak Austria i Niemcy, domagają się zablokowania wsparcia unijnego dla energetyki jądrowej oraz utrudnienia jego finansowania również ze środków prywatnych poprzez nieuwzględnienie energetyki jądrowej w taksonomii zrównoważonego finansowania, wbrew raportowi Joint Research Center.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024