Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Czy na Pomorzu powstanie pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru?

Czy na Pomorzu powstanie pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru?
E. M.
08.07.2024, o godz. 13:04
czas czytania: około 2 minut
0

Prace nad ustawą prawo wodorowe, która ma stać się fundamentem nowej gałęzi gospodarki w Polsce, są na finiszu – ogłosiła ministra Paulina Hennig-Kloska. Pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru może powstać na Pomorzu, w Kosakowie, gdzie wodór pomoże magazynować nadwyżki energii z odnawialnych źródeł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Przechodzimy do działań – kończymy prace nad ustawą prawo wodorowe. Da to podstawę do tworzenia nowej gałęzi gospodarki w Polsce – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.


 

Pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby krajowego przemysłu może powstać na Pomorzu, w Kosakowie. To właśnie tu będziemy mieli duże nadwyżki energii z odnawialnych źródeł, a wodór pomoże ją magazynować. Wykorzystanie wodoru niskoemisyjnego jest jedną ze ścieżek dekarbonizacji polskiej gospodarki – szansę tę w szczególności może wykorzystać polski przemysł – dodała ministra Paulina Hennig-Kloska.


 

Ministra Paulina Hennig-Kloska na Pomorzu rozmawiała także z wojewodą pomorską Beatą Rutkiewicz, wicewojewodą Emilem Rojkiem i posłanką Wioletą Tomczak o zagrożeniu środowiska związanym z emisją pyłów węglowych z portu. Monitoring sytuacji prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Co wprowadza prawo wodorowe

 • definicje poszczególnych rodzajów wodoru:
  • wodoru niskoemisyjnego – może być produkowany z paliw kopalnych, o ile proces produkcji powoduje odpowiednie redukcje emisji np. produkcja wodoru z wychwytem CO2,
  • wodoru odnawialnego – produkowany z odnawialnych źródeł energii,
  • wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) – wodór wyprodukowany w procesie elektrolizy zgodnie z wytycznymi UE.
 • na rynku wodoru pojawią się operatorzy (m.in. operator systemu przesyłowego wodorowego i operator systemu dystrybucyjnego wodorowego, operator systemu magazynowania wodoru).
 • uregulowane zostaną ich obowiązki. Ustawa wprowadza procedurę wyznaczania operatorów przez Prezesa URE.
 • uregulowane zostaną zasady łączenia działalności gazowej i wodorowej, co ma znaczenie w szczególności na wczesnym etapie tworzenia się rynku.
 • założono uproszczenia w Prawie budowlanym, w Prawie ochrony środowiska oraz w specustawie o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

O polityce wodorowej na Pomorzu

Spotkanie z dziennikarzami było też okazją do przypomnienia systemu ochrony nabywców przed podwyżkami cen energii oraz założeniami polskiej polityki wodorowej, która ważna jest także dla regionu pomorskiego.

Ministra Paulina Hennig-Kloska wcześniej uczestniczyła w wizycie na terenie Zakładu Górniczego Otworowego Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu w gminie Kosakowo. Operatorem instalacji magazynowej KPMG Kosakowo jest spółka Gas Storage Poland.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024