Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Energia i ciepło z odpadów dla Warszawy - trwa rozbudowa ZUSOK

Energia i ciepło z odpadów dla Warszawy - trwa rozbudowa ZUSOK
31.01.2022, o godz. 14:10
czas czytania: około 3 minut
0

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku działa od 2001 roku. W ciągu 20 lat jego funkcjonowania potrzeby stolicy znacznie wzrosły. Dlatego w ubiegłym roku Warszawa rozpoczęła rozbudowę i modernizację instalacji. Dzięki inwestycji zostanie ona przystosowana do współczesnych potrzeb miasta i jego mieszkańców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

 

Jednym z kluczowych i najistotniejszych założeń projektu rozbudowy i modernizacji ZUSOK jest utrzymanie aktywności produkcyjnej obecnej instalacji. W praktyce oznacza to, że rozbudowywany zakład wciąż przetwarza odpady komunalne mieszkańców Warszawy. Właściwe prace budowlane, po okresie niezbędnych przygotowań, rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku. W pełni rozbudowany i zmodernizowany ZUSOK rozpocznie pracę w 2024 roku.

– Ukończenie projektu w określonym czasie jest naszym priorytetem i celem. Modernizacja istniejącego zakładu oraz budowa dwóch nowych linii zagospodarowania odpadów w ciągu 36 miesięcy jest bardzo dużym wyzwaniem. Jednak doświadczenie POSCO E&C i dobrze zorganizowany zespół projektowy stara się zrobić wszystko, aby osiągnąć ten cel – mówi Tony Kang, dyrektor projektu POSCO E&C.

Rozbudowa ZUSOK – co zrobiono w ubiegłym roku?

W 2021 r. przy ul. Zabranieckiej trwały prace przygotowawcze oraz budowlane i mechaniczne, m.in. przygotowanie zaplecza robót, infrastruktury socjalnej, przełożenie i poprowadzenie instalacji energetycznej, cieplnej oraz kanalizacyjnej. Wykonawca przygotował tymczasowy magazyn składowania odpadów oraz taśmociąg (linia K1). Zgodnie z nowym przebiegiem ścieżki technologicznej, odpady podawane są do istniejącego kotła – z pominięciem starego bunkra.

Wyznaczono też nową trasę dostaw. Zwożone odpady są monitorowane poprzez każdorazowe ważenie pojazdów przed i po wyładunku. W tym celu zostały wykonane pełnowartościowe, tymczasowe stanowiska pomiarowe, czyli wagi wraz z systemem monitoringu.

W 2021 roku sfinalizowano również główne rozbiórki obiektów, które nie wchodzą w infrastrukturę nowej instalacji. Zorganizowanie nowego przebiegu ścieżki technologicznej i alternatywnego sposobu podawania odpadów umożliwiło wyburzenie dawnego bunkra i innych obiektów kubaturowych, a w efekcie – przygotowanie terenu pod nowe rozwiązania inżynieryjne i obiekty. Zaawansowane są prace przy fundamentach hali żużla, sortowni odpadów, a także na płytach fundamentowych hal kotłów oraz oczyszczania spalin. Do wykonania fundamentu kotłowni dwóch nowych linii produkcyjnych wykorzystano 400 ton stali i 2600 m3 betonu.

– Ubiegły rok skoncentrowany był przede wszystkim na pracach projektowych, rozbiórkach budynków, przekładkach kolidujących sieci oraz wykonaniu tymczasowego układu dowozu, magazynowania i podawania odpadów dla funkcjonującej linii. Rozpoczęliśmy również prace fundamentowe dla głównych obiektów. Wszystko zostało dostosowane do zaplanowanych przerw technologicznych. Obecnie kontynuujemy prace m.in. przy fundamentach hali kotłów, a także przy budynkach magazynowania i dojrzewania żużla. Równolegle trwa montaż kolejnych żurawi wieżowych, które będą wykorzystywane przy wznoszeniu następnych obiektów – mówi Joanna Grudek, dyrektor Działu Inwestycji i Rozwoju w MPO Warszawa.

Rozbudowa ZUSOK – dalsze plany

Podstawowym celem na pierwszy kwartał 2022 r. jest rozpoczęcie montażu dwóch kolejnych linii przetwarzania odpadów, w tym montaż konstrukcji stalowej, a także dostawa oraz montaż samych kotłów. Rozpocznie się też budowa bunkra, hali wyładunku oraz budynku dla administracji ZUSOK. Aby wzmocnić fundamenty tych obiektów, wykonano blisko 600 pali CFA wbijanych na głębokość kilkunastu metrów.

Inwestycja jest prowadzona zgodnie ze standardem BAT (Best Available Techniques). Dotyczy to zarówno rozwiązań inżynieryjnych, jak i oddziaływania na otoczenie. Rozbudowany ZUSOK, który po modernizacji stanie się najnowocześniejszą i największą tego typu instalacją w Polsce, połączy funkcję bezpiecznej utylizacji odpadów z walorem informacyjnym, otwartym na mieszkańców. Na terenie zakładu znajdzie się ścieżka edukacyjna, a zielone dachy wspomogą retencję wód opadowych.

Projekt jest nie tylko ekologiczny, ale ciekawy z punktu widzenia architektury – transparentne elementy elewacji budynku dadzą po zmroku wyjątkowy efekt iluminacji. Dla zapewnienia walorów estetycznych na placu budowy przy ul. Zabranieckiej został wzniesiony model z betonu strukturalnego, na którym umieszczane są materiały wykończeniowe. Projekt posiada także warstwę społeczną. Działania edukacyjne oraz promocyjne, skierowane do szerokiego otoczenia, realizowane są za pośrednictwem Centrum Informacyjnego utworzonego przy inwestycji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024