Prezes ZE PAK, Piotr Woźny, zapowiada rozpoczęcie produkcji wodoru do końca bieżącego półrocza. Projekt, wcześniej opóźniony z powodu problemów bezpieczeństwa, jest teraz w toku po znalezieniu rozwiązania. Wodór będzie produkowany z energii pozyskiwanej ze spalania biomasy w Elektrowni Konin. Spółka planuje dostarczać wodór do ogólnodostępnych stacji tankowania w kilku miastach.
Mimo że Polska pozostaje poniżej europejskiej średniej pod względem recyklingu tworzyw sztucznych, to obserwujemy obiecujący trend wzrostowy. Według danych przedstawionych przez Annę Kozera-Szałkowską, dyrektor zarządzającą Fundacji PlasticsEurope Polska, wskaźnik recyklingu w Polsce wzrósł o imponujące 8,7% w porównaniu do roku 2018. Jakie kroki podejmie Polska, aby przyspieszyć proces cyrkularności w sektorze tworzyw sztucznych?
Wyniki za rok 2023 potwierdzają wyraźną tendencję wzrostu przyłączeń fotowoltaiki i magazynów energii w Polsce. Wyniki jasno świadczą o trwałym zainteresowaniu społeczeństwa alternatywnymi źródłami energii oraz o zaangażowaniu w budowę bardziej zrównoważonego i ekologicznego systemu energetycznego. Przyłączenia fotowoltaiczne i magazyny energii stają się nieodłączną częścią krajobrazu energetycznego Polski, przynosząc korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla portfeli obywateli.
Coraz więcej samorządów w Polsce skłania się ku tworzeniu spółdzielni energetycznych, wykorzystując do tego celu dostępne środki finansowe w wysokości ponad 2 mld zł z funduszy europejskich. Inicjatywa ta stanowi odpowiedź na potrzebę budowy niezależności energetycznej kraju oraz promowanie zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
- Bardzo czekamy na wprowadzenie ROP. Jak najszybsze. Tak by wprowadzenie ROP poprzedziło introdukcję systemu kaucyjnego - mówiła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji podczas debaty „Rok do ROP-u. Przyszłość systemu kaucyjnego”.