18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Choć dla wielu recykling sprowadza się jedynie do segregacji plastiku, szkła i papieru, prawidłowa praktyka recyklingu to znacznie więcej niż jedynie wrzucenie odpadów do odpowiednich pojemników. To walka o zrównoważoną przyszłość, walka w której jesteśmy jednocześnie swoimi antagonistami.
- Szybkie wprowadzenie ROP będzie oznaczało, że w praktyce zostanie zastosowana sprawiedliwa zasada, że zanieczyszczający płaci - mówiła Olga Goitowska z Unii Metropolii Polskich podczas debaty „Rok do ROP-u. Przyszłość systemu kaucyjnego”.
Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności i tekstyliom w UE. Posłowie poparli bardziej rygorystyczne cele na rok 2030 oraz większą odpowiedzialność producentów za odpady tekstylne. W odpowiedzi na rosnące wyzwania, proponowane zmiany obejmują zwiększenie recyklingu i promowanie sprzedaży "brzydkich" produktów spożywczych
Parlament Europejski przyjął nowe regulacje Euro 7 mające na celu redukcję emisji z transportu drogowego. Decyzja przewiduje rygorystyczne limity emisji spalin dla autobusów i ciężarówek oraz regulacje dotyczące cząstek stałych i trwałości akumulatorów. Przyjęcie środków zostało poparte przez sprawozdawcę Alexandra Vondrę, który podkreślił znaczenie równowagi między celami środowiskowymi a interesami producentów.
Od 1 stycznia 2024 r. mamy do czynienia z „podatkiem od plastiku”. Regulacja ta została wprowadzona do polskiego porządku prawnego na skutek transpozycji dyrektywy unijnej, mającej na celu zmniejszenie negatywnego wpływu tworzyw sztucznych na środowisko.