Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Parlament Europejski przeciw marnowaniu tekstyliów i żywności

Parlament Europejski przeciw marnowaniu tekstyliów i żywności
E. M.
15.03.2024, o godz. 13:40
czas czytania: około 2 minut
0

Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności i tekstyliom w UE. Posłowie poparli bardziej rygorystyczne cele na rok 2030 oraz większą odpowiedzialność producentów za odpady tekstylne. W odpowiedzi na rosnące wyzwania, proponowane zmiany obejmują zwiększenie recyklingu i promowanie sprzedaży "brzydkich" produktów spożywczych

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Parlament Europejski zaakceptował wnioski mające na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności oraz tekstyliom na terenie Unii Europejskiej. Posłowie przyjęli stanowisko w pierwszym czytaniu w sprawie proponowanych zmian dotyczących odpadów 514 głosami za, 20 przeciw i 91 wstrzymującymi się. Wśród głównych zmian proponowanych przez posłów znajdują się bardziej ambitne cele na rok 2030 dotyczące ograniczenia marnotrawienia żywności oraz większa odpowiedzialność producentów za tekstylia, odzież i obuwie.

Miliony ton odpadów żywnościowych i tekstylnych

W chwili obecnej, w Unii Europejskiej rocznie powstaje aż 60 milionów ton odpadów żywnościowych oraz 12,6 miliona ton odpadów tekstylnych. Szczególnie niepokojącym faktem jest to, że mniej niż 1% wszystkich tekstyliów na świecie jest poddawanych recyklingowi w celu ponownego wykorzystania. W kontekście marnowania tekstyliów, ubrania i obuwie stanowią aż 5,2 milionów ton odpadów rocznie na terenie UE.

W odpowiedzi na te wyzwania, posłowie opowiedzieli się za bardziej rygorystycznymi celami dotyczącymi ograniczenia marnotrawstwa żywności. Proponowane zmiany obejmują zwiększenie wiążących celów redukcji odpadów oraz rozszerzenie systemów odpowiedzialności producenta na tekstylia. Producenci tekstyliów będą zobowiązani pokrywać koszty zbierania, sortowania i recyklingu zużytych produktów. Ponadto, Parlament dąży do promowania sprzedaży “brzydkich” owoców i warzyw, pilnowania uczciwych praktyk rynkowych oraz wyjaśniania dat na etykietach żywności.

Nowe środki na rzecz zrównoważonej gospodarki

Anna Zalewska, sprawozdawczyni z frakcji ECR (PL), podkreśliła: – “Parlament przedstawił ukierunkowane rozwiązania mające na celu ograniczenie marnowania żywności, takie jak promowanie ‘brzydkich’ owoców i warzyw, pilnowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, wyjaśnienie dat na etykietach i przekazywanie niesprzedanej, ale nadającej się do spożycia żywności. W przypadku tekstyliów chcemy również uwzględnić produkty inne niż używane przez gospodarstwa domowe, dywany i materace, a także sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych.”

Przyjęcie tych wniosków przez Parlament Europejski stanowi odpowiedź na zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i promuje środki przeciwdziałające marnotrawieniu żywności. Sprawa zostanie dalej rozpatrzona przez nowy skład Parlamentu po wyborach europejskich planowanych na czerwiec tego roku.

Źródło: Parlament Europejski

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024