Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

GreenPower i konferencja "Samodzielność Energetyczna Przedsiębiorstw" - relacja

GreenPower i konferencja
E. M.
25.04.2024, o godz. 13:50
czas czytania: około 4 minut
0

Jednym z wydarzeń, które miało miejsce pierwszego dnia Targów GreenPower 2024, była Konferencja „Samodzielność Energetyczna Przedsiębiorstw”, zorganizowana przez redakcję czasopisma „Energia i Recykling” oraz firmę Abrys. Podczas tego spotkania eksperci omawiali różnorodne aspekty dążenia firm do osiągnięcia samodzielności energetycznej, kładąc nacisk na strategie i rozwiązania, które umożliwiają przedsiębiorstwom niezależność w zakresie zaopatrzenia w energię.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Podczas trwania targów GreenPower, odbyły się liczne prezentacje, panele dyskusyjne oraz warsztaty, w których uczestniczyli zarówno liderzy branży, jak i przedstawiciele młodych start-upów. Tematyka poruszana na wydarzeniu obejmowała najnowsze osiągnięcia w dziedzinie energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, biomasy, biopaliw, elektromobilności oraz techniki grzewczej.

Wystawcy z Polski i zagranicy zaprezentowali swoje najnowsze produkty, usługi i rozwiązania, przyciągając uwagę licznych odwiedzających. Stoiska wystawców były miejscem intensywnych dyskusji i wymiany pomysłów, a przedstawiciele firm chętnie dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniami z innymi uczestnikami.

Jednym z wydarzeń, która miała miejsce pierwszego dnia Targów GreenPower, była Konferencja „Samodzielność Energetyczna Przedsiębiorstw”, zorganizowana przez redakcję czasopisma „Energia i Recykling” oraz firmę Abrys. Podczas tego spotkania eksperci omawiali różnorodne aspekty dążenia firm do osiągnięcia samodzielności energetycznej.

Rozwiązania wspierające samodzielność energetyczną

Konferencja rozpoczęła się sesją I o tytule „Rozwiązania wspierające samodzielność energetyczną”, a pierwszym prelegentem była Małgorzata Masłowska-Bandosz z Agencji Ekomarketingu i Edukacji firmy Abrys. W swojej prezentacji skupiła się ona na roli efektywnej edukacji w kontekście promowania efektywności energetycznej. Podkreśliła znaczenie świadomości i edukacji społeczeństwa jako kluczowych elementów wspierających działania na rzecz osiągnięcia samodzielności energetycznej przez przedsiębiorstwa. Następnie głos zabrał Maciej Szambelańczyk, radca prawny i partner w firmie WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. W swoim wystąpieniu skupił się on na analizie linii bezpośrednich jako potencjalnej drogi do osiągnięcia samodzielności energetycznej przez przedsiębiorstwa. Omówił także aspekty prawne i praktyczne związane z tym rozwiązaniem. Szambelańczyk mówił o możliwości zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnego źródła energii bezpośrednio między wytwórcą a odbiorcą. Wspomniał, że transport energii elektrycznej objętej taką umową może odbywać się na dwa sposoby.

  • Na podstawie umowy oświadczenie usług przesyłania lub dystrybucji, pod warunkiem że strony tej umowy zostały wcześniej przyłączone do sieci.
  • Za pomocą linii bezpośredniej. 

– To drugie rozwiązanie – linie bezpośrednie – pozwala na transport energii elektrycznej bez konieczności korzystania z usług przesyłania lub dystrybucji przez sieć, co może być korzystne w przypadku umów między wytwórcą a odbiorcą –  mówił Maciej Szambelańczyk. Kolejnym prelegentem był Michał Czarnecki z firmy 4.0 MultiEnergy, który przedstawił temat mikrosieci energetycznych i ich roli w osiąganiu niezależności energetycznej. Omówił również dostępne zasoby dla niezależności energetycznej oraz różnorodne rozwiązania w zakresie źródeł energii, wśród których wymienił fotowoltaikę, elektrownie na biogaz, turbiny wiatrowe, biometanownie, pompy ciepła, turbiny gazowe oraz silniki Stirlinga. Prelegent podkreślił też znaczenie różnorodności i elastyczności w wykorzystaniu tych technologii w kontekście budowania niezależności energetycznej przez przedsiębiorstwa.

Zarządzanie procesem samodzielności energetycznej

II sesję konferencji, zatytułowaną „Zarządzanie procesem samodzielności energetycznej”, otworzył swoim wystąpieniem Wojciech Urbański, główny technolog Wielkopolskiego Centrum Recyklingu (WCR) w Jarocinie. Przedstawił on temat samowystarczalności energetycznej w instalacjach komunalnych na przykładzie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu – omówił strategię i działania podejmowane przez WCR w celu zmniejszenia zależności od zewnętrznych dostaw energii poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. WCR nie od dziś jest liderem w stosowaniu odważnych i innowacyjnych technologii. Jedną z nich jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, dzięki którym zakład jest samowystarczalny energetycznie. Kolejną prezentację, dotyczącą współpracy między firmami dla efektywnego zarządzania energią, wygłosił Krzysztof Skowroński z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Mówił o możliwościach i korzyściach wynikających ze współpracy i synergii pomiędzy lokalnym ciepłownictwem i przemysłem. – Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim obniżyć koszty budowy oraz straty ciepła na sieciach
ciepłowniczych, a w przypadku odbiorców koszt ciepła, jeśli ci sami zastosują niskotemperaturowe systemy ogrzewania – poinformował Krzysztof Skowroński.

Finansowanie i wsparcie dla przedsiębiorstw

Ostatnią częścią konferencji były prezentacje związane z finansowaniem i wsparciem dla przedsiębiorstw. Mieczysław Derczyński, główny inżynier ekolog z Banku Ochrony Środowiska (BOŚ), omówił finansowanie inwestycji ekologicznych ze wsparciem banku, a Sebastian Wolff, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Poznaniu, zaprezentował źródła finansowania inwestycji w efektywność energetyczną i OZE w przedsiębiorstwach.
Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym pod hasłem „Droga do energetycznej niezależności: Technologie, Praktyki, Wsparcie”.

Niewątpliwie transformacja energetyczna będzie wymagała czasu, nakładów finansowych oraz zmiany sposobu myślenia. Jednak ta inicjatywa stanowi nieodzowny krok w kształtowaniu przyszłości naszego kraju.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024