Od 1 stycznia 2024 r. mamy do czynienia z „podatkiem od plastiku”. Regulacja ta została wprowadzona do polskiego porządku prawnego na skutek transpozycji dyrektywy unijnej, mającej na celu zmniejszenie negatywnego wpływu tworzyw sztucznych na środowisko.

„Podatek od plastiku” stanowi opłatę od produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Obowiązek pobierania opłaty został nałożony na przedsiębiorców prowadzących jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami lub napoje i żywność pakowane w te produkty. 

Do pobrania opłaty jest obowiązany również przedsiębiorca pakujący i oferujący napoje i żywność za pomocą urządzenia vendingowego (automatu do sprzedaży). Opłatę ponosi osoba, która nabywa żywność lub napoje w produktach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. O tych obowiązkach pisaliśmy w „Przeglądzie Komunalnym” w listopadzie zeszłego roku1.

Podstawa opodatkowania VAT

Co do zasady, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzyman...