Większość Polaków chce przyspieszenia transformacji energetycznej – w badaniu YOTTA przeprowadzonym na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej tylko 1/3 badanych oceniła, że jej tempo jest obecnie wystarczające. Pytani o to, kto powinien finansować tę transformację, Polacy w równym stopniu wskazują zaś środki krajowe – rząd, spółki energetyczne i odbiorców energii – jak i Unię Europejską.
Prezydent podpisał nowelizację Prawa energetycznego, która wprowadza przepisy dotyczące linii bezpośrednich. - Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli w prostszy sposób korzystać z pochodzącej z OZE energii, a to oznacza obniżkę bieżących kosztów działalności – ocenia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Wniosek o decyzję zasadniczą dot. budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej jest bardzo dobrze przygotowany. Myślę, że w tym przypadku wydanie decyzji będzie formalnością – ocenił szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do wniosku złożonego tego dnia do MKiŚ przez spółkę PGE PAK Energia Jądrowa.
Według danych GUS, przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa rocznie średnio 2500 kWh prądu. Z kolei, jak wynika z badania przeprowadzonego w lipcu przez agencję YOTTA na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, aż 42 proc. badanych deklaruje zużycie na poziomie 1000 do 2000 kWh, a co trzeci od 2000 do 3000 tys. kWh rocznie. Jak będą wyglądały ich rachunki za prąd w kontekście procedowanego podwyższenia limitów zamrożenia cen energii?
Orlen ogłosił postępowania na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą, jednej na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku - o mocy do 2 MW, drugiej w Terminalu Paliw w Mościskach - o mocy do 356 kW.