Podczas Forum Recyklingu, prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński z Politechniki Warszawskiej wraz z panelistami omówił aktualne wyzwania i potencjał recyklingu chemicznego tworzyw polimerowych. Mimo, że metoda ta jest znana od wielu lat, jej udział w rzeczywistych procesach przetwarzania odpadów pozostaje marginalny.
Pierwszy dzień Forum Recyklingu zakończyła uroczysta kolacja, podczas której wręczone zostały wyróżnienia "Ekoodpowiedzialni w biznesie". Wieczór zakończył występ Raya Wilsona, wokalisty zespołu Genesis, twórcy projektu Genesis Classic, prezentującego wybrane kompozycje zespołu Genesis.
W Poznaniu rozpoczęło Forum Recyklingu. W jego trakcie o perspektywach i kierunku przemysłu recyklingowego rozmawiają przedsiębiorcy i właściciele firm, dyrektorzy, menedżerowie, konsultanci, eksperci, pracownicy administracji publicznej i organizacji pozarządowych.
Wprowadzenie systemowych zmian w gospodarce odpadami wymaga zgrania działań legislacyjnych, edukacyjnych i inwestycyjnych – podkreśliła Katarzyna Błachowicz, moderatorka dzisiejszej debaty. Spójne ekoprojektowanie i czytelne oznakowanie opakowań są kluczowe, aby zarówno producenci, jak i konsumenci mieli jasność co do zasad segregacji. Eksperci zwracali uwagę na potrzebę likwidacji luki inwestycyjnej w recyklingu oraz znaczenie cyfryzacji i systemu kaucyjnego dla większej przejrzystości. Tylko poprzez skoordynowane działania na wielu poziomach możliwe jest skuteczne przejście do gospodarki obiegu zamkniętego i realna ochrona środowiska.
Gospodarka regeneracyjna jako element zrównoważonego rozwoju w motoryzacji, wykorzystanie recyklatów w przemyśle motoryzacyjnym, wykorzystanie odpadów poprodukcyjnych w kierunku zastąpienia surowców pierwotnych, demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji jako element GOZ, odpady motoryzacyjne jako źródło nowych materiałów i surowców - między innymi o tym dyskutowali eksperci biorący udział w panelu Recykling w przemyśle motoryzacyjnym w ramach Forum Recyklingu 2024.