Zastosowanie niskotemperaturowych sieci w ciepłownictwie to oszczędność 45 mld zł do 2050 r. To znaczy, że możemy płacić mniej, ale potrzebna jest wieloetapowa transformacja i rządowe wsparcie inwestycji na dostosowanie starych sieci do odbioru ciepła pochodzącego ze źródeł OZE i energii odpadowej. Rozwiązania wymuszą, by nowobudowane oraz termomodernizowane budynki były dostosowane do zasilania niskotemperaturowego.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy na Mazurach i Suwalszczyźnie, przebudowane zostaną kolejne odcinki linii energetycznych, które krzyżują się ze szlakami wodnymi. Napowietrzne linie będą schowane pod dna rzek i jezior – poinformowała spółka PGE Dystrybucja.
Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce i wiatr, jako alternatywy dla spalania paliw kopalnych stało się dla świata priorytetem w dobie zmiany klimatu. Sektor związany z fotowoltaiką i wiatrakami prądotwórczymi każdego roku notuje coraz większe zyski. Produkcja urządzeń umożliwiająca przekształcanie sił natury w energię dostępną dla ludzi uznawana jest za proces wysokoemisyjny. Dlatego też istnieje realna konieczność wprowadzania technologii recyklujących zarówno panele, jak i wiatraki.
Każdego roku na całym świecie produkuje się 100 mld sztuk odzieży. Przy 8 miliardach żyjących na świecie ludzi w prostym przeliczeniu to około 13 sztuk nowych ubrań na każdego człowieka. Niestety, produkcja odzieży pochłania ogromne ilości wody i energii.
Nowe rozwiązania i technologie w sektorze energetycznym idą w parze ze zmianami wielu regulacji prawnych, próbujących objąć rozpędzającą się transformację energetyczną jasnymi ramami systemów rozliczania energii elektrycznej, sprawniejszym i łatwiejszym trybem uzyskiwania pozwoleń, a także podwyższeniem zgodności prawa polskiego z unijnym. Jakie zmiany szykuje polski rząd i jakie nastroje budzą one wśród prosumentów?