Modernizowana spalarnia w Warszawie dostarczy energię elektryczną odzyskaną z odpadów komunalnych do warszawskiego systemu przesyłowego. Umowę wartą 17 mln zł na budowę przyłącza elektroenergetycznego podpisało warszawskie MPO.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie podpisało wartą 17 mln zł umowę na budowę przyłącza elektroenergetycznego dla zmodernizowanego Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK).

Dzięki temu spalarnia dostarczać będzie energię elektryczną odzyskaną z odpadów komunalnych do warszawskiego systemu przesyłowego. To kolejny krok w rozbudowie warszawskiej instalacji.

Umowę podpisano z firmą Innogy. Kontrakt obejmuje m.in. prace projektowe, budowę przyłącza kablowego wysokiego napięcia oraz wyposażenie stacji elektroenergetycznej.

– To kluczowe porozumienie dla przyszłej nowoczesnej instalacji, która przekształci z zmieszane odpady komunalne mieszkańców stolicy w energię tj. w prąd i ciepło – mówi Piotr Karczewski z warszawskiego MPO.

Po zakończeniu modernizacji, warszawski ZUSOK wyprodukuje w ciągu roku prąd dla ok. 16 tys. gospodarstw domowych oraz ciepło odpowiadające zapotrzebowaniu 12 tys. mieszkań. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy inwestycji.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

6 Komentarze

 1. Poślizg jest bo marszałek blokował budowę. Co tam dla marszałka że miasto może utonąć w śmieciach… Najważniejsze że ruszyło 🙂

  • Z marszałkiem to jeszcze dziwniejsza sprawa. Blokował spalarnię i ‘dbając’ o czystość Bielan nie dał pozwolenia wysypisku MPO ale leżące obok prywatne wysypisko BYSia dostało bez problemu.
   O co chodzi? Dodam że badania odorowości BYSia wykazały że są porównywalne z MPO a BYŚ prowadzi rozbudowę na Bielanach więc będzie gorzej a nie lepiej :/

   • To jeszcze bardziej zakręcona sprawa – na Bielanach “Czyste Radiowo” chce likwidacji wysypiska ale tylko MPO, nigdy nie zaprotestowali przeciw wysypisku Bysia które jak wspomniałeś rozrasta się i jest jeszcze bliżej ludzi.
    Dziwne sytuacje

    • Było oburzenie że Byś zwozi na Bielany śmieci nie tylko z Warszawy ale nawet z Płocka. Nieaktualne. ‘Czyste Bielany’ podały że zwozi już z całego Mazowsza :/

Skomentuj