Drewniany dom przypominający kształtem żuka zdobył nagrodę publiczności w trakcie pierwszej edycji Solar Decathlon Europe w Madrycie. W ramach konkursu uniwersytety z całego świata zbudowały 17 prototypowych ekodomów.

Dom o nazwie Fab Lab House wykonany jest w całości z drewna ma miękkie kształty i grube nogi, ponieważ jest wyniesiony ponad grunt, pod nim można swobodnie przechadzać. Od góry jego dach i część ścian pokrywają zakrzywione ogniwa fotowoltaiczne i baterie słoneczne, które z daleka wyglądają jak pancerz żuka.

Fab Lab House produkuje trzy razy więcej energii niż jej zużywa! To nie tylko zasługa wspomnianych ogniw, ale i kształtu. Zwarta, kulista forma pozwala redukować straty ciepła, jak i chroni przez zbytnim nagrzaniem. Dom jako  jeden z nielicznych na wystawie będzie produkowany masowo.  Za trochę mniejszą od prototypu wersję trzeba będzie zapłacić około 45 tys. euro.

Prototyp zbudował Institute of Advanced Architecture of Catalonia (IAAC) we współpracy z amerykańską uczelnią Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz światową siecią Fab Labs.

Źródło: bryla.gazetadom.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj