Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Zaporoska Elektrownia Atomowa w rosyjskich rękach. Aktualizacja: nie ma bezpośredniej łączności z elektrownią

Zaporoska Elektrownia Atomowa w rosyjskich rękach. Aktualizacja: nie ma bezpośredniej łączności z elektrownią
04.03.2022, o godz. 9:02
czas czytania: około 4 minut
0

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest w rękach rosyjskich - poinformował w piątek rano Enerhoatom, ukraiński koncern obejmujący wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Budynek administracyjny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przejście do samej elektrowni są w rękach okupantów. Pracownicy elektrowni kontynuują pracę w blokach energetycznych, zapewniając stabilną działalność obiektów jądrowych. Promieniowanie jest w normie” – oświadczył Enerhoatom.

Ostatniej nocy na terenie elektrowni wybuchł pożar po rosyjskim ostrzale rakietowym. Sytuacja została już opanowana.

Ukrinform: nie ma bezpośredniej łączności z Zaporoską Elektrownią Atomową [godz. 9:35]

Nie ma bezpośredniej łączności z Zaporoską Elektrownią Atomową, siły rosyjskie wkroczyły na teren siłowni i przejęły kontrolę nad jej personelem, a kierownictwo elektrowni “pracuje pod lufami karabinów” – podała w piątek agencja informacyjna Ukrinform.

Agencja cytuje wypowiedź Petro Kotina, szefa Enerhoatomu – ukraińskiego koncernu obejmującego wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie.

“Najeźdźcy wkroczyli na teren elektrowni jądrowej, przejęli kontrolę nad personelem i kierownictwem. Na ten moment nie ma łączności, a kierownictwo elektrowni pracuje pod lufami karabinów” – powiedział Kotin.

Wcześniej Enerhoatom poinformował, że największa w Europie elektrownia jądrowa jest w rękach Rosjan.

PAA: Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie

Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie – zapewniła w piątek nad ranem Państwowa Agencja Atomistyki. Powołała się na ukraiński dozór jądrowy, według którego w wyniku ostrzału elektrowni jądrowej w Zaporożu nie doszło do uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego.

Elektrownia w Zaporożu, największa elektrownia jądrowa w Ukrainie i w Europie, stała się w nocy z czwartku na piątek celem ataków Rosjan. W wyniku rosyjskiego ostrzału wybuchł pożar. Jak przekazały w piątek nad ranem ukraińskie służby ratownicze, ogień ogarnął budynek szkoleniowy i laboratorium, poza obrębem elektrowni atomowej.

Państwowa Agencja Atomistyki we wpisie na Twitterze zaznaczyła, że nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego Zaporoskiej elektrowni, powołując się na informacje ukraińskiego dozoru jądrowego.

“Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie” – zapewniła Państwowa Agencja Atomistyki.

Szef parlamentu po ostrzale elektrowni: “powstrzymajcie jądrowego maniaka!”

“Trzeba powstrzymać jądrowego maniaka!” – wezwał w piątek przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk po ostrzelaniu przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W imieniu Rady Najwyższej (parlamentu) Stefańczuk zwrócił się do “parlamentów, rządów, obywateli Europy i świata”, podkreślając, że “Rosja postawiła Europę i świat na krawędzi jądrowego armagedonu”

Jak dodał, rosyjskie okupacyjne wojska świadomie ostrzeliwują Zaporoską Elektrownię Atomową, by wywołać katastrofę na skalę światową.

Zaporoska elektrownia jest wielokrotnie bardziej niebezpieczna i silniejsza od elektrowni w Czarnobylu, gdzie doszło do katastrofy 36 lat temu – wskazał.

“Zbrodnie Putina sięgnęły skali światowej i zagrażają istnieniu Europy i – możliwe – ludzkości” – alarmował.

“Ta zbrodnia naocznie demonstruje konieczność jak najszybszego wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, by obronić nie tylko Ukrainę, ale Europę i świat” – podkreślił.

“Powstrzymajcie jądrowego maniaka!” – wezwał.

Amerykańska sekretarz energii : Działania Rosji są nieodpowiedzialne, ale reaktory zaporoskiej elektrowni są bezpieczne

Reaktory elektrowni w Zaporożu są bezpiecznie wyłączane – oświadczyła amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Potępiła jednak rosyjskie działania wojenne wokół elektrowni i wezwała do ich zaprzestania.

“Właśnie rozmawiałam z ministrem energii Ukrainy o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rosyjskie działania wojskowe w pobliżu elektrowni są nieodpowiedzialne i muszą się zakończyć” – napisała Granholm na Twitterze.

Dodała jednak, że reaktory elektrowni – największej w Europie – są chronione mocnymi strukturami i są “bezpiecznie wyłączane”.

Granholm zaznaczyła również, że jej resort monitoruje sytuację w elektrowni i nie dostrzegł dotąd podwyższonego poziomu promieniowania.

Po ostrzale elektrowni atomowej minister energetyki domaga się interwencji NATO

W związku z rosyjskim ostrzałem elektrowni atomowej w Zaporożu, największej w Europie, ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko domaga się interwencji NATO.

“Domagamy się nie tylko profesjonalnej oceny tego zdarzenia, ale także prawdziwej interwencji NATO i krajów, które posiadają broń jądrową” – napisał w piątek rano Hałuszczenko na Facebooku.

Boris Johnson: Władimir Putin zagraża teraz bezpośrednio całej Europie

Zdaniem brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, walki wokół elektrowni w Zaporożu oznaczają, że Władimir Putin “zagraża teraz bezpośrednio całej Europie”. Zapowiedział, że będzie zabiegał o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego sytuacji w elektrowni w Zaporożu.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024