Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęła umowa, w wyniku której wchodząca Eneris Surowce przejmie trzy Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w zachodniej części Polski.
Chodzi o: ZUO International w Kunowicach (woj. lubuskie), Eko-Myśl w Myśliborzu (woj. zachodniopomorskie) oraz ZUO Clean City w Międzychodzie (woj. wielkopolskie). Objęcie pakietu większościowego nie będzie wiązało się ze zmianami personalnymi na poziomie zarządów, kadry menedżerskiej, a także z redukcją zatrudnienia – zapewniają nowi właściciele.
W lutym 2015 r., kiedy spółka przejęła kontrolę nad częścią Veolii (Veolia Usługi dla Środowiska), Eneris Surowce dysponował tylko jednym RIPOK-iem. Obecnie, po 30 miesiącach, spółka ma już sześć instalacji na terenie całej Polski oraz planuje dalsze inwestycje i przejęcia w gospodarce odpadami i recyklingu.
– Wspólnie z grupą Eneris uzyskamy efekt synergii, który pozwoli na dalszy rozwój usług oraz technologii służących rzeczywistej ochronie środowiska — zwiększaniu poziomów odzysku i recyklingu surowców – powiedział Roger Montulet, prezes zarządu ZUO International, ZUO Clean City i Eko-Myśl.
Dołączenie trzech RIPOK-ów do Eneris Surowce pozwoli również rozwijać projekty związane z odzyskiem energii zawartej w odpadach.
– Zyskamy więcej środków na rozwijanie technologii związanych z wytwarzaniem i zagospodarowaniem paliwa alternatywnego RDF pochodzącego z odpadów. Jest to szczególnie ważne w kontekście zakazu składowania frakcji kalorycznej oraz przy znacząco wzrastającej opłacie marszałkowskiej – powiedziała Amandine Montulet, prokurent ZUO International, ZUO Clean City i Eko-Myśl.
Jednym z największych wyzwań stojących przed RIPOK-ami są cały czas rosnące poziomy recyklingu, które w 2020 r. mają wynosić 50 proc. Ważna jest też walka z zanieczyszczeniami.
– Naszym celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza, wody oraz ziemi. Kluczem jest konsolidacja rozproszonych do tej pory zasobów i środków służących ochronie środowiska oraz zwiększenie efektywności poprzez synergię, nowe inwestycje i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań – powiedział Artur Dela z Eneris.
Piotr Barczak - www.eeb.org
Komentarz #7227 dodany 2017-08-31 10:01:46
ENERIS chce wiecej spalac: " rozwijanie technologii związanych z wytwarzaniem i zagospodarowaniem paliwa alternatywnego RDF pochodzącego z odpadów. " a nastepnie w artykule jest: "Jednym z największych wyzwań stojących przed RIPOK-ami są cały czas rosnące poziomy recyklingu, które w 2020 r. mają wynosić 50 proc. " To sie kupy nie trzyma.... W Polsce caly gospodarze odpadami nie maja plany jak osiagnac wyszsze poziomy recyklingu. Co wiecej, obierająścieżki rozwoju idące w dokladnie odwrotnym kierunku. z pozdrowieniami, Piotr