Eneris stworzył naklejki na pojemniki dla osób niewidomych [WIDEO]

Eneris stworzył naklejki na pojemniki dla osób niewidomych [WIDEO]
kb
07.12.2016, o godz. 10:44
czas czytania: około 3 minut
0

W ramach programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” Eneris Surowce udostępnia naklejki do oznakowania pojemników na odpady w alfabecie Braille’a. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie znosząca bariery w sortowaniu odpadów dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Program „Segreguję – nie widzę przeszkód” rozpoczął się 3 grudnia, czyli w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad programem objął Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a partnerami są m.in. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz „Niewidzialna Wystawa”. Patronem medialnym są Integracja, „Przegląd Komunalny” i kwartalnik „Recykling”.

„Widoczna” naklejka

Według danych GUS w Polsce mieszka ponad 1,8 mln osób niewidomych lub słabowidzących, co stanowi prawie 5 proc. polskiego społeczeństwa. Osoby te konsekwentnie walczą o to, by bariery, które ograniczają ich w codziennym życiu, m.in. w komunikacji czy dostępie do usług, były znoszone. To właśnie środowisko osób niewidomych sygnalizowało potrzebę zniesienia ograniczeń istniejących w obszarze ochrony środowiska.

– Jest coraz więcej udogodnień i ułatwień dla niewidomych, ale niestety nie we wszystkich obszarach. Pojemniki na szkło, plastiki, papier różnią się od siebie kolorami, a czasami tylko naklejkami z napisami, a tego osoby niewidome, takie jak ja, nie są w stanie odróżnić. A szkoda, bo niewidomi, tak jak każdy, produkują odpady i żyją samodzielnie, powinni więc mieć możliwość odpowiedzialnego postępowania z odpadami i sortowania ich. Każdy, niezależnie od swojej sprawności powinien mieć możliwość zachowywać się w porządku wobec środowiska – powiedział Wojciech Maj, współtwórca projektu, osoba niewidoma, Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących Vega.

Naklejki zostały przygotowane zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli przyjaznego dla wszystkich niezależnie od stanu zdrowia. Projekt od początku był konsultowany przez Eneris Surowce ze środowiskiem, do którego jest kierowany, w tym m.in. z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz ze specjalistami z „Niewidzialnej Wystawy”. Efektem wspólnej pracy są pierwsze w Polsce naklejki na pojemniki na różne rodzaje odpadów: bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie i odpady zmieszane. Każda z frakcji jest jednoznacznie opisana w alfabecie Braille’a, posiada czytelny piktogram i wersję kontrastową ułatwiającą odbiór osobom niedowidzącym i starszym.

 

Dla ochrony środowiska

– Od 5 lat pracuję z osobami niewidomymi i słabowidzącymi w znacznym stopniu. Są zrehabilitowane, otwarte, niezależne… Pragną czerpać z życia pełnymi garściami i brać czynny udział w życiu społecznym. Ochrona środowiska i segregacja odpadów stanowią tego element. Każde rozwiązanie porządkujące tę kwestię jest niesamowicie istotne, wspaniały jest fakt, że problem został dostrzeżony i przekuty w praktyczne rozwiązanie – powiedziała Małgorzata Szumowska, dyrektor „Niewidzialnej wystawy”.

– Mam nadzieję, że zaproponowane przez nas rozwiązania zainicjują proces usuwania barier w segregowaniu odpadów i otworzą oczy na potrzeby osób z niepełnosprawnością w całej branży gospodarki komunalnej. Wierzymy, że nasze działania mogą być pozytywnym impulsem także dla innych firm. Nie boimy się być pionierami zmiany. Dlatego nie poprzestajemy tylko na naklejkach, ale analizujemy także inne obszary naszego biznesu szukając możliwości budowania kolejnych udogodnień – powiedziała Magdalena Markiewicz, członek zarządu Eneris Surowce.

Na tym nie koniec edukacji

Firma Eneris już zapowiedziała, że do końca pierwszego kwartału 2017 r. przeszkoli z zakresu obsługi klienta z niepełnosprawnością wszystkich swoich pracowników biur obsługi klienta. Co więcej, do końca 2017 r.  wszyscy kierowcy i ładowacze śmieciarek odbierających odpady od mieszkańców kraju (blisko 600 osób) przejdą takie szkolenie. Już dziś firma stworzyła stronę internetową posiadającą ułatwienia dla osób słabowidzących w postaci wersji kontrastowej serwisu.


Wszyscy zainteresowani bezpłatnym otrzymaniem naklejki na pojemniki mogą zgłaszać się do biura obsługi klienta Eneris, pisząc na adres mailowy [email protected], bądź dzwoniąc pod numer telefonu 801 00 38 38.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024