Envicon 2020. Bioodpady szansą dla recyklingu w Polsce?

Envicon 2020. Bioodpady szansą dla recyklingu w Polsce?
20.10.2020, o godz. 15:54
czas czytania: około 2 minut
0

We frakcji bioodpadów drzemie potencjał, który mógłby być w Polsce dużo lepiej wykorzystywany. O możliwościach wykorzystania i przetwarzania bioodpadów rozmawiali uczestnicy ostatniej sesji tegorocznego kongresu Envicon.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Andrzej Sobolak ze Stowarzyszenia Biorecykling zauważył, że duża ilość bioodpadów, które można by wykorzystać, trafia niestety do odpadów zmieszanych. Jeśli zadbamy o odpowiednia zbiórkę i przetwarzanie bioodpadów, możemy skutecznie zwiększyć poziomy recyklingu, redukować emisję gazów cieplarnianych i dwutlenku węgla. Można z nich także wytworzyć energię elektryczną i cieplną, biometan i biopaliwo, wyliczał prelegent.

Co ciekawe, Andrzej Sobolak proponuje także dołączenie do zbieranych bioodpadów odchodów i kości zwierzęcych, które mogłyby być przetwarzane w instalacjach, ale nie zostały uwzględnione w rozporządzeniu dotyczącym selektywnej zbiórki odpadów. Pokazuje to także szerszy problem – instalacje są w stanie przetwarzać więcej rodzajów odpadów, jednak brakuje odpowiedniej edukacji w tym zakresie.

Mieszkańcy narzekają na pewne niedogodności związane z segregowaniem bioodpadów w domach. Wykorzystywanie toreb papierowych czy przechowywanie odpadów bezpośrednio w pojemnikach wiąże się z nieprzyjemnymi zapachami oraz koniecznością usuwania cieczy. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest segregowanie w workach kompostowalnych – uważa ekspert.

W Polsce pracuje 179 kompostowni, 9 instalacji fermentacji (dodatkowo jedna w budowie) i 310 biogazowni rolniczych. Szczególnie te ostatnie, zdaniem Andrzeja Sobolaka, mogą w znaczny sposób wspomóc rozwój recyklingu. Warto także zaznaczyć, że bardziej nowoczesne technologie – takie jak kompostowanie jedno- i dwustopniowe – wypierają w Polsce kompostowanie “na placu”.

Potencjał w sferze bioodpadów dla gospodarki odpadami ma także odzysk biogazu, o czym mówili Robert Józwik i Maciej Radziwiłł z firmy Neo Bio Energy. Mowa tu zarówno o biogazie składowiskowym, ale i biogazie wytwarzanym w kompostowniach komunalnych. Obecnie firma odpowiada za wytwarzanie 40% całej energii elektrycznej wytwarzanej przez biogazownie tego typu w Polsce.

Potencjał bioodpadów ze strumienia odpadów komunalnych to ok. 2,5 mln ton – odnotowała podczas panelu dyskusyjnego Hanna Marliere z Polskiej Rady Bioodpadów. – Potencjał ten nie jest jednak zagospodarowany – podkreślił Tomasz Szymkowiak, prowadzący panel. Bioodpady muszą trafiać do instalacji w odpowiedniej formie i z większej liczby źródeł – zgodzili się uczestnicy panelu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024