Podczas pierwszego dnia Envicon Water odbędzie się gala w Operze Nova w Bydgoszczy, na której zostaną wręczone nagrody m.in. konkursach „Inwestycja Roku 2017 Wod-Kan” oraz „Manager Roku 2017″.
Czasopismo “Wodociągi-Kanalizacja” będzie obchodzić 15-lecie powstania. Galę zwieńczy koncert Janusza Radka oraz uroczysty bankiet.
Pięć sesji tematycznych
Program tegorocznego kongresu obejmuje pięć sesji tematycznych poruszających aktualną problematykę branży wod-kan:
- Polska polityka wodna;
- Innowacje – badania i rozwój;
- Osady ściekowe;
- Polityka taryfowa;
- Zarządzanie przedsiębiorstwem wod-kan.
W sesji inauguracyjnej Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Dorota Jakuta przedstawi potencjał rozwojowy, ograniczenia i potrzeby inwestycyjne branży wodno-ściekowej.
Przewodniczący Rady IGWP Tadeusz Rzepecki opowie o dylematach branży związanych z wdrożeniem nowych rozwiązań gospodarowania wodami. Sesję zwieńczy wystąpienie europosła Andrzeja Grzyba, który przedstawi zagadnienia gospodarki wodnej w świetle polityk i regulacji prawnych UE.
Druga sesja będzie okazją do zastanowienia się dlaczego nie wykorzystujemy potencjału, który drzemie w naszych naukowcach i studentach. Czy istnieje szansa na synergię działań i rewolucję w przedsiębiorstwach wod-kan?
Dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł z Politechniki Warszawskiej opowie o innowacyjnych rozwiązaniach i technologiach w gospodarce wodno-ściekowej, Krystian Szczepański z Instytutu Ochrony Środowiska przedstawi modele finansowania, możliwości rozwoju i współpracy środowiska naukowego z biznesem.
O możliwościach dofinansowania projektów dla branży wodno-kanalizacyjnej ze środków POIR oraz wsparciu dla innowacyjnych rozwiązań powie Oktawian Makowski z Narodowego Centrum Badań. Kamil Janiak z MPWiK Wrocław zaprezentuje przykłady inwestycji branży wod-kan oraz nowe technologie, które powstały przy współpracy środowisk nauki i biznesu. Sesję poprowadzi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach.
Osady, taryfy i zarządzanie
Trzecia sesja będzie poświęcona wyzwaniom oraz trendom związanym z gospodarką osadami ściekowymi. Będzie o nich mówił m.in. prof. Marek Gromiec. Dr Jędrzej Bujny przedstawi koncepcję gospodarki w obiegu zamkniętym, która nie ogranicza się tyko do problematyki stricte odpadowej, ale obejmuje swym zakresem także zagadnienia odnoszące się do komunalnych osadów ściekowych. Wolfgang Podewils przedstawi stanowisko w sprawie nowelizacji rozporządzenia w sprawie oczyszczania osadów ściekowych w Niemczech. Sesję poprowadzi prof. Tadeusz Pająk.
Tematem czwartej sesji będą taryfy. W ostatnich miesiącach było o nich bardzo głośno. Poznamy przykłady regulatorów w Europie, regulacje i zmiany w Polsce, zapoznamy się z procesem weryfikacji taryf po zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz dowiemy się o zmianach w procedurze kalkulacji.
Podczas ostatniej, piątej sesji kongresu Envicon Water 2018 będzie mowa o zarządzaniu przedsiębiorstwem wod-kan. Kreowanie pozytywnego wizerunku firmy oraz przykłady działań Katowickich Wodociągów przedstawi Agnieszka Jaszkaniec. Małgorzata Cygnarowicz opowie, jak wyglądała zmiana wizerunku przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych na przykładzie Spółki Sądeckie Wodociągi.
O tym, czy gadżet ekologiczny może być uzupełnieniem działań PR i skutecznym narzędziem edukacji opowie Magdalena Bielak z firmy Abrys. Zwieńczeniem sesji będzie wykład Witolda Sumisławskiego, który opowie o strategii, jako o niezbędnym i kluczowym elemencie funkcjonowania spółki. Sesję zamknie Tomasz Pleskot z Linklaters Warsaw, który zaprezentuje aspekty prawne mające wpływ na zarządzanie i wizerunek przedsiębiorstwa wod-kan.
Kongres jest organizowany od trzech lat przez firmę Abrys oraz Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie. Towarzyszy branżowym targom WOD-KAN odbywającym się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Co roku na Kongres przyjeżdżają specjaliści z branży wodociągowo-kanalizacyjnej z Polski oraz goście z Europy i świata.
Komentarze (0)