Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

ETV i GreenEvo, czyli jak eksportować polskie ekologiczne technologie [WYWIAD]

ETV i GreenEvo, czyli jak eksportować polskie ekologiczne technologie [WYWIAD]
Barbara Krawczyk
24.10.2017, o godz. 11:26
czas czytania: około 7 minut
0

Czym jest GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii oraz system Weryfikacji Technologii Środowiskowych ETV tłumaczy Szymon Kościerzyński z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Środowiska, prelegent podczas Kongresu Envicon Environment 2017.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Barbara Krawczyk, “Przegląd Komunalny”: Program GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii to zapoczątkowany i stworzony dla polskich przedsiębiorców projekt Ministerstwa Środowiska. Jest jednym z kluczowych, polskich instrumentów rządowych i wspiera on proces transformacji w kierunku gospodarki zamkniętego obiegu, a także służy podnoszeniu świadomości na temat prowadzenia biznesu w sposób odpowiedzialny.

Proszę wyjaśnić – czym jest i w jakim celu powstał program GreenEvo?

Szymon Kościerzyński: Jest to autorski program Ministerstwa Środowiska, który powstał, by pomóc polskim firmom, które mają dobrą myśl technologiczną, ekoinnowacyjną, aby wyjść „na zewnątrz” i sprzedać produkt zagranicą.

Szymon Kościerzyński, Departament Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Środowiska

Przeważnie w pierwszych edycjach programu GreenEvo udział brały małe, rodzinne firmy. Były to przedsiębiorstwa, które nawet nie rozważały w swoich planach sprzedaży produktów czy technologii za granicę.

Jednak po przystąpieniu do GreenEvo i przejściu etapu szeregu szkoleń, wizyt ekspertów i badań technologii i zakwalifikowaniu się jako laureat programu GreenEvo (firma korzysta z logo) sprzedają teraz w np. Sudanie, Maroku, Wietnamie i wielu innych krajach.

Zatem projekt przy małych nakładach finansowych daje bardzo duże korzyści dla przedsiębiorców i pozwala nawiązać kontakty biznesowe na całym świecie.

Jakie obszary technologiczne obejmuje GreenEvo?

Zasadniczo obszary technologiczne podzieliśmy na poszczególne grupy, tj. gospodarka wodno-ściekowa, oszczędność energii, ochrona powietrza, odnawialne źródła energii, gospodarka odpadami i ochrona bioróżnorodności.

Sześcioletnia realizacja programu przyniosła wiele imponujących korzyści polskim przedsiębiorcom, gospodarce i środowisku naturalnemu. Proszę je podsumować.

Wśród korzyści wymienić należy rozpoznawalność marki i produktu polskich firm zagranicą i oczywiście kontrakty, które firmy podpisują z zagranicznymi i krajowymi odbiorcami.

Ponadto zwiększenie sprzedaży, a tym samym wzrost zysków. Sukcesem jest średni przyrost obrotów firm uczestniczących w GreenEvo o blisko 24 proc., średni wzrost wartości eksportu o blisko 40 proc., zwiększenie liczby zielonych miejsc pracy o ponad 35 proc.

GreenEvo to autorski program Ministerstwa Środowiska, który powstał, by pomóc polskim firmom, które mają dobrą myśl technologiczną, ekoinnowacyjną, aby wyjść „na zewnątrz” i sprzedać produkt zagranicą.

Dodatkowo, ponad 50 proc. firm rozwinęło zielone technologie zgłoszone do programu od kiedy jest w GreenEvo, a przyrost nakładów firm na badania i rozwój wyniósł 58 proc. Liczba transakcji dokonanych przez laureatów GreenEvo w Polsce wyniosła  ponad 3500, a liczba transakcji dokonanych zagranicą – ponad 3400.

Jeżeli chodzi o dane dotyczące bazy klientów laureatów ministerialnego programu GreenEvo, biorąc pod uwagę ostatnie sześć lat (edycji) projektu, to jest to ponad 131 tys. w Polsce oraz ponad 111 tys. zagranicą.

Rozwiązania polskich firm działających w ramach GreenEvo z powodzeniem funkcjonują na całym świecie. Proszę podać kilka przykładów najciekawszych polskich innowacyjnych technologii środowiskowych.

Takim przykładem jest firma Izodom 2000 Polska, która była m.in. obecna na konferencji COP22 w 2016 r. Marrakeszu i będzie obecna na konferencji COP23 w Bonn w 2017 roku oraz na, organizowanej przez Ministerstwo Środowiska w 2018 r., konferencji COP24 w Katowicach. Firma ta wybudowała m.in. pałac w Maroku, wykorzystując autorską opatentowaną energooszczędną technologię budownictwa IZODOM®. Prace nad pałacem do osiągnięcia tzw. surowego stanu zajęły ok. 30 dni.

Firma posiada liczne wdrożenia swojej technologii w Polsce (np. osiedle w Bydgoszczy) oraz za granicą (np. osiedle w Sudanie). Budowane obiekty, w zależności od opcji, potrafią być nawet 30-krotnie bardziej oszczędne energetycznie od budynków tradycyjnych.

Co godne uwagi, Firma Izodom 2000 Polska® funkcjonuje w ten sposób, że do budowy swoich budynków angażuje lokalną siłę roboczą w miejscu wdrożenia. Tego typu działanie jest dobrze postrzegane przez władze danego kraju i lokalna społeczność.

Innym przykładem jest firma ASKET® Roman Długi – Laureat pierwszej edycji programu GreenEvo. Jej technologia BIOMASSER® otrzymała również pierwsze w Europie Świadectwo Weryfikacji ETV (weryfikacji technologii środowiskowych) w ramach projektu ETV UE. Nagrodzona technologia zawiera w sobie wszystko co może być najefektywniejsze w procesie produkcji odnawialnego paliwa z lokalnej, biomasy niedrzewnej nazywanego Złotym Węglem®.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024