Już 1 lutego poznamy polskich kandydatów do Europejskich Nagród “Biznes dla Środowiska”, przyznawanej przez Komisję Europejską w celu wyróżnienia najbardziej ekoinnowacyjnych firm.

Szansa jest historyczna, bowiem jeszcze żadnej polskiej firmie nie udało się zdobyć tej nagrody. Szacuje się, że w 2020 r. wartość światowego rynku ekooinnowacji wyniesie ponad 2 biliony euro.

Szanse na zdobycie nagrody mają między innymi producent ekologicznych lamp ulicznych i twórca „zielonej” technologii mycia w zakładach spożywczych wyróżnieni w konkursie „Czysty Biznes” oraz zdobywcy tytułu Lider Polskiej Ekologii, przyznawanego przez Ministra Środowiska – producenci ekologicznej myjki tunelowej oraz nowatorskiego urządzenia do napełniania worków przeciwpowodziowych. Spośród 11 zgłoszonych do Konkursu  firm zostaną wybrani laureaci Krajowych Nagród, którzy będą reprezentowali nasz kraj na forum europejskim.

– Ekoinnowacje stanowią wielką szansę dla polskich firm – nie tylko pozwalają oszczędzać koszty, ale również zdobywać nowych klientów, którzy oczekują spełnienia wyśrubowanych kryteriów środowiskowych. Liczymy na to, że dzięki nagrodom polscy producenci zabłysną w całej Europie – mówi Joanna Węgrzycka, kierownik programu „Czysty Biznes” w Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, pełniącej rolę krajowego koordynatora konkursu.

W Konkursie mogą startować Laureaci konkursu „Czysty Biznes” i zdobywcy tytułu „Lider Polskiej Ekologii”. Zgłosili oni wnioski w trzech kategoriach: zarządzanie, produkt oraz proces. Kandydatów do Europejskich Nagród, a jednocześnie laureatów polskiej edycji wybierze Kapituła, w której skład wchodzą prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz,  prezes BP Polska Jerzy Brniak, europoseł Bogusław Sonik, Wanda Jarosz – sekretarz Rady Programowej Lidera Polskiej Ekologii, wiceminister Rozwoju Regionalnego Adam Zdziebło oraz Agnieszka Kozłowska-Korbicz z Ministerstwa Środowiska.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska aż 76 proc. małych i średnich przedsiębiorstw podejmuje działania proekologiczne po to, by obniżyć koszty. 63 proc. badanych firm podjęło w ciągu ostatnich trzech lat konkretne działania na rzecz środowiska, najczęściej ograniczając zużycie energii.

Wśród zgłoszonych do konkursu firm jest Aqua S.A. z Bielska-Białej, zarządzająca miejską siecią wodociągów i kanalizacji, która przebudowała starą pompownię wody na krytą pływalnię i Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, wprowadzające nowoczesne metody zarządzania w gospodarce odpadami. Dzięki konkursowi sukces na europejskim rynku ma szansę odnieść wrocławska firma LEDIKO, która stworzyła innowacyjne lampy uliczne w technologii LED. Do konkursu zostały również zgłoszone nowatorskie procesy przemysłowe, takie jak Technologia głębokiej redukcji azotu i fosforu w oczyszczalniach ścieków opracowana przez Tarnowskie Wodociągi czy technologia mycia w zakładach spożywczych wdrożona przez firmę Mexeo z Kędzierzyna-Koźla.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj