Prestiżowa nagroda Grand Prix Europejskiej Nagrody Dziedzictwa (Europa Nostra) w kategorii konserwacja i ponowna adaptacja została przyznana polskiemu obiektowi już po raz drugi. Pierwszym był ołtarz Wita Stwosza z Bazyliki Mariackiej, który zdobył nagrodę rok temu.
200 lat i jeszcze dłużej
Dwustuletnia kopalnia Ignacego w Rybniku to wyjątkowy projekt renowacyjny na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego, jednej z najstarszych w Polsce, założonej w 1792 roku. Dzięki współpracy byłych górników, miasta Rybnik, polskiego rządu i funduszy unijnych kompleks został zachowany i przystosowany do współczesnej działalności jako ośrodek kulturalno-rozrywkowy.
W przypadku kopalni jury napisało w uzasadnieniu, że to wzorowy przykład rewitalizacji „odpowiadającej na wyzwania typowe dla obszarów górniczych”.
Odsłonięcie tablicy nastąpi podczas Barbórki
Nagrodę odebrał prezydent Rybnika Piotr Kuczera podczas gali w Rumuńskim Ateneum w ramach Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego, który zorganizowano w Bukareszcie.
Urząd Miasta Rybnik we wtorkowym komunikacie zapowiedział, że 7 grudnia – podczas Europejskiej Barbórki – odbędzie się odsłonięcie tablicy Europejskiej Nagrody Dziedzictwa w Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Europejska Nagroda Dziedzictwa (Europa Nostra) to wyróżnienie dla najlepszych i wyjątkowych projektów, inicjatyw oraz osobowości w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie Unii Europejskiej. Od 2002 r. w imieniu wspólnoty nagrody przyznaje organizacja Europa Nostra, która została założona w 1963 r. Jej celem jest m.in. kształtowanie ruchu na rzecz ochrony dziedzictwa, a także promowanie najlepszych praktyk w tej dziedzinie.
Komentarze (0)