Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Europejski system informacji o środowisku

Europejski system informacji o środowisku
06.02.2008, o godz. 7:32
czas czytania: około 3 minut
0

Komisja Europejska proponuje stworzenie wspólnego, europejskiego systemu informacji o środowisku naturalnym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

KE proponuje ulepszenie, unowocześnienie i zracjonalizowanie obecnego systemu informacji oraz przekształcenie go we wspólny europejski system informacji o środowisku. System taki ma  na celu usprawnienie zbierania wszystkich gromadzonych obecnie danych oraz przepływu informacji, dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi, takich jak Internet czy technologie satelitarne.

– Dostarczone na czas,  właściwe i miarodajne informacje o stanie środowiska są absolutnie niezbędne, aby decydenci mogli rozwiązywać aktualne problemy związane ze środowiskiem.  Co więcej,  nasi obywatele mają również prawo wiedzieć, jaka jest jakość powietrza i wody w ich miejscu zamieszkania oraz czy powodzie, susze lub zanieczyszczenia nie stanowią dla nich zagrożenia. Musimy zatem usprawnić sposób, w jaki zbieramy, analizujemy i przekazujemy informacje dotyczące środowiska – przekonuje Stavros Dimas, komisarz ds. środowiska.

Ponad siedemdziesiąt z kilkuset obowiązujących w Unii Europejskiej aktów prawnych z zakresu ochrony środowiska wymaga od państw członkowskich sprawozdań na temat szczególnych aspektów dotyczących ich terytoriów. Na różnych szczeblach administracji publicznej w całej Unii Europejskiej zbiera się zatem znaczne ilości danych dotyczących środowiska.

Informacje te są wykorzystywane w analizie tendencji i oddziaływania na środowisko i stają się niezbędne przy opracowywaniu polityki lub ocenie jej skuteczności. Obecnie znaczna ilość tych informacji nie jest dostępna ani w czasie, ani w formacie pozwalającym decydentom politycznym na ich łatwe zrozumienie i wykorzystanie. Spowodowane jest to szeregiem trudności o charakterze prawnym, finansowym, technicznym lub proceduralnym.

W ramach zaproponowanego wspólnego systemu informacji o środowisku (SEIS), informacje i dane dotyczące środowiska będą gromadzone w całej Unii Europejskiej w bazach danych wirtualnie połączonych ze sobą i kompatybilnych. SEIS jest zdecentralizowanym ale zintegrowanym, dostępnym przez Internet systemem informacyjnym, opartym na sieci publicznych dostawców informacji udostępniających dane i informacje dotyczące środowiska.

Technologie komunikacyjno-informacyjne umożliwią udostępnienie decydentom danych dostarczanych w czasie rzeczywistym i zapewnią im możliwość podejmowania natychmiastowych decyzji. Doświadczenie niedawnych pożarów lasów, powodzi i susz pokazało, jak bardzo dostarczona na czas informacja o środowisku może przyspieszyć akcję ratunkową.

Działania dotyczące aktualnych wyzwań środowiskowych, takich jak niedobory wody czy konieczność ochrony ekosystemów i różnorodności biologicznej oraz dostosowania się do zmian klimatu, wymagają przeprowadzania oceny danych dostarczanych z różnych sektorów i różnych źródeł.

SEIS dostarczy państwom członkowskim i instytucjom unijnym bardziej spójnych informacji o środowisku, ułatwiających opracowywanie projektów, wdrażanie polityki i zwiększających jej skuteczność.
SEIS zwiększy również uprawnienia obywateli UE. Dostarczy im użytecznych informacji o środowisku, w ich własnym języku, dając im prawo do podejmowania decyzji dotyczących otaczającego ich środowiska naturalnego i wpływania na politykę organów publicznych.

W roku 2008 zostanie przedstawiony szczegółowy plan wdrażania SEIS. Opierać się on będzie na podejmowanych już w Europie działaniach mających na celu stworzenie zintegrowanych systemów informacyjnych. Są to: „System Informacyjny na temat Wody dla Europy” (WISE), Europejska Sieć Informacji i Obserwacji Środowiska (Eionet), dyrektywa INPIRE z 2007 r. ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie, Globalny monitoring środowiska i bezpieczeństwa (GMES) oraz inicjatywa danych satelitarnych dotyczących monitorowania Ziemi. Nie istnieje jednak zintegrowana platforma umożliwiająca połączenie tych inicjatyw w jeden wspólny system. Celem SEIS jest wypełnienie tej luki.

Wsparcie finansowe UE, uzupełniające środki z budżetów krajowych i regionalnych na rzecz wdrażania SEIS, będzie pochodziło z programów ramowych badań naukowych, programu LIFE, programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) oraz funduszy strukturalnych.

źródło: Komisja Europejska

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025