Darmowa komunikacja miejska, bar tlenowy, koncerty na parkingach, wypożyczenia roweru miejskiego na preferencyjnych warunkach – to tylko z niektórych atrakcji jakie miasta przygotowały na Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Polskie miasta aktywnie włączają się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r., odbywająca się corocznie w dniach 16-22 września. Jej ideą jest zachęcanie mieszkańców do wybierania zdrowych, ekologicznych i zrównoważonych form transportu.

Katowice

– Przy okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Metropolitalnego Tygodnia Mobilności zaplanowano ciekawe i nietypowe akcje, mające na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na przestrzeń miasta i potrzebę zrównoważonego dzielenia tej przestrzeni dla pieszych, rowerzystów i kierowców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w mikrowydarzeniach, których celem jest zwrócenie uwagi na przestrzeń miasta, na potrzebę jej współdzielenia przez różne potrzeby i oczekiwania mieszkańców, którzy występują w różnych rolach – są pieszymi, rowerzystami, kierowcami.

W siedmiu punktach będzie można skorzystać m.in. z baru tlenowego i pooddychać świeżym powietrzem, zrelaksować przy planszówkach czy dobrej muzyce, podregulować rower, nauczyć się renowacji mebli czy posadzić rośliny wspólnie z lokalną społecznością.

Oprócz tego zaplanowano rajd rowerowy z Bytomia do Katowic, będzie też można przejechać się miejskim rowerem za darmo czy wziąć udział w warsztatach z bezpiecznej jazdy na e-hulajnogach.

Po raz kolejny w obchody ETZT włączy się też Instytut Korfantego, gospodarz Parkletu Teatralna 4. Parklet, drewniane siedziska obsadzone zielenią, powstał na miejscach parkingowych wzdłuż ulicy Teatralnej. Tym razem wraz z sąsiednimi przystankami komunikacji publicznej stanie się sceną dla mini koncertów. Zagrają orkiestra dęta i duet Łukasz Balczarek & Krzysztof Kulbicki, którzy już rok temu skomponowali hymn obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tym razem, we współpracy z Urzędem Miasta, powstanie również klip do ich utworu, którego premiera planowana jest po zakończeniu Metropolitalnego Tygodnia Mobilności i który będzie towarzyszył obchodom w kolejnych latach. 22 września o godz. 12.00 z Parkletu Teatralna 4 odegrany zostanie katowicki hejnał.

Świdnica

Od 16 do 22 września w holu dworca kolejowego przy ul. Dworcowej 3 oglądać będzie można wystawę poświęconą historii kolejnictwa. Natomiast w piątek odbędzie się prelekcja dotycząca kolei, jako transportu zbiorowego na przestrzeni lat, którą wygłosi kustosz muzeum kolejnictwa na Śląsku, Zbigniew Gryzgot. Tego dnia również na parkingu przed dworcem PKP w specjalnie przygotowanym autobusie podziwiać będzie można prace plastyczne dzieci ze świdnickich szkół. Ich temat to “Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”.

Podobnie jak w Katowicach, również w Świdnicy zaplanowano rajd rowerowy. W niedzielę Świdniczanie wystartują o godz. 10.00 spod Urzędu Miejskiego i przejadą ulicami miasta ok. 10 km. Zakończy się on piknikiem sportowym na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zaplanowano ciepły poczęstunek, atrakcje dla dzieci, stanowisko edukacji ekologicznej “Czysta Świdnica” oraz pokazy akrobatyczne. Dodatkowo prowadzona będzie akcja charytatywna dla świdnickiego sportowca, Andrzeja Żumanowa na zakup protezy. Podczas pikniku pracownicy Wydziału Transportu przeprowadzą ankietę preferencji pasażerskich, a dla jej uczestników przygotowane zostaną upominki. Odbędzie się również prezentacja samochodu elektrycznego z salonu Jodko Schiewe oraz nauka udzielania pierwszej pomocy przez Świdnicką Szkołę Ratownictwa. W alkogoglach i narkogoglach będzie możliwość zaobserwowania zachowania się kierowcy pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Z kolei w środę, 22 września podczas “Dnia bez samochodu” na pasażerów komunikacji miejskiej czekać będą miłe niespodzianki. Pracownicy Wydziału Transportu obecni będą na przystankach autobusowych z gadżetami i balonami.

Rybnik

Z okazji ETZT w Rybniku zaplanowano weekendową akcję promocyjną rybnickiego roweru miejskiego. Przez cały weekend pierwsza godzina wypożyczenia roweru miejskiego będzie za darmo – opłata w całości wraca na konto użytkownika.

W niedzielę, 19 września włodarze miasta zapraszają do Punktu Informacji Miejskiej Halo!Rybnik, gdzie będzie okazja do swobodnej rozmowy na temat tego, co działa dobrze w zakresie mobilności, a co wymaga jeszcze poprawy… Każdy będzie mógł przedstawić swój punkt widzenia, a zebrany materiał będzie wykorzystany w pracach nad aktualizacją Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.
W organizację ETZT włącza się Polska Izba Rozwoju Elektromobilności. W poniedziałek, 20 września odbędzie się spotkanie z rybnickimi taksówkarzami, podczas którego przedstawione zostaną informacje na temat rozwoju elektromobilności. Każdy z uczestników będzie mógł sam ocenić, w jakim stopniu już dziś warto zainteresować się wymianą pojazdu na taki, który jest… między innymi cichszy.
Drugie spotkanie, poświęcone elektromobilności, odbędzie się we wtorek, 21 września, a jego adresatami będą przyszli elektrycy z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki. Także oni będą mieli okazję namacalnie rozwiać wszelkie kwestie związane z eksploatacją samochodów elektrycznych i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Tradycyjnie już finał tygodniowych wydarzeń to “Dzień bez Samochodu”. – Tego dnia w sposób szczególny zachęcamy kierowców samochodów, by wzięli swój dowód rejestracyjny i całkowicie za darmo wypróbowali komunikację miejską. Zachęcamy, by choć raz, symbolicznie tego dnia skorzystać z oferty Zarządu Transportu Zbiorowego i przejechać się autobusem. – informują urzędnicy z rybnickiego magistratu.

Czytaj więcej

Skomentuj