Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Europejski Zielony Ład: propozycje na rzecz ograniczanie marnotrawstwa żywności i tekstyliów

Europejski Zielony Ład: propozycje na rzecz ograniczanie marnotrawstwa żywności i tekstyliów
Bartłomiej Leśniewski
11.07.2023, o godz. 7:47
czas czytania: około 2 minut
0

Ograniczenie masy i liczby odpadów żywnościowych i tekstylnych znalazło się w pakiecie środków na rzecz zrównoważonego wykorzystania kluczowych zasobów naturalnych, zwiększający również odporność systemu żywnościowego i rolnictwa w UE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pakiet przyjęła pod koniec ub. tygodnia Komisja Europejska. „Podejmowane przez nas działania te przyniosą wszystkim długoterminowe korzyści gospodarcze, społeczne, zdrowotne i środowiskowe” – czytamy w komunikacie KE.

Żywność

Co roku w UE marnuje się prawie 59 mln ton żywności (131 kg/mieszkańca), a jej wartość rynkowa szacowana jest na 132 mld euro. Ponad połowa odpadów spożywczych (53 proc.) pochodzi z gospodarstw domowych. Na drugim miejscu jest sektor przetwórstwa i produkcji żywności (20 proc.).

„Walka z marnowaniem żywności przynosi potrójne korzyści: pozwala oszczędzać żywność przeznaczoną do spożycia przez ludzi, a tym samym przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego. Zapewnia oszczędności przedsiębiorstwom i konsumentom i zmniejsza wpływ produkcji i konsumpcji żywności na środowisko” – zapewnia Komisja Europejska.

Aby przyspieszyć postępy w UE Komisja proponuje, aby do 2030 r. ograniczyć o 10 proc. odpady żywnościowe w sektorze przetwórstwa i wytwarzania i o 30 proc. (per capita) łącznie w sektorze handlu detalicznego i konsumpcji (restauracje, usługi w sektorze żywienia i gospodarstwa domowe).

Tekstylia

Komisja zwraca uwagę, że odpady tekstylne również obciążają ograniczone zasoby naturalne. „Około 78 proc. odpadów tekstylnych nie jest segregowanych przez konsumentów i trafia do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, które następnie są spalane lub składowane” – czytamy w komunikacie Komisji.

By temu przeciwdziałać Komisja proponuje wprowadzenie we wszystkich państwach członkowskich UE obowiązkowych i zharmonizowanych systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) dla tekstyliów. „Programy ROP odniosły sukces w poprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z kilku produktów, takich jak opakowania, baterie oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny. Producenci pokryją koszty zagospodarowania odpadów tekstylnych, co będzie dla nich również zachętą do ograniczania odpadów i zwiększania obiegu wyrobów tekstylnych w obiegu zamkniętym – projektowania lepszych produktów od samego początku” wyjaśnia Komisja Europejska w specjalnym komunikacie.

To, ile producenci zapłacą do systemu ROP, zostanie dostosowane na podstawie ekologiczności tekstyliów, zgodnie z zasadą znaną jako „ekomodulacja”. „Wspólne unijne zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta ułatwią również państwom członkowskim wdrożenie wymogu selektywnej zbiórki tekstyliów od 2025 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami” – podkreśla Unia Europejska.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024