EurEau reprezentuje przedsiębiorstwa wod-kan z 29 krajów Europy, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.
Podczas wspomnianej wideokonferencji wskazano, że standardowa filtracja zapewnia bezpieczeństwo wody pitnej. Podkreślono przy tym, że woda pitna nie jest drogą transmisji wirusa. Ryzyko zarażenia się koronawirusem poprzez system zaopatrzenia w wodę jest niski. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, nie ma żadnych badań, które dowodziłyby, że wirus COVID-19 może być przenoszony przez systemy wodociągowe czy kanalizacyjne.
Zwrócono uwagę na pojawiające się coraz częściej nieprawdziwe informacje (fake newsy), dlatego niezbędna jest współpraca przedsiębiorstw wod-kan z uczelniami wyższymi, aby zapewnienia o bezpieczeństwie wody nie wychodziły jedynie od jej dostawców, ale również ludzi nauki – tylko w ten sposób można wzmocnić zaufanie klientów.
Zalecono odłożenie na później wszelkich działań, których podjęcie nie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw wod-kan.
W wielu krajach wydano bezwzględny zakaz odłączania od sieci. W Austrii pojawiło się zagrożenie braku ludzi do pracy związane z chorobą lub kwarantanną części personelu operacyjnego. Aby zminimalizować ryzyko, zalecono większym dostawcą podział pracowników na grupy bez osobistego kontaktu między nimi.
W Finlandii z uwagi na stan wyjątkowy i strategiczne znaczenie usług wodociągowych wprowadzono specjalne warunki dla przedsiębiorstw wod-kan oraz niektórych powiązanych z nimi podmiotów, takich jak producenci chemikaliów. Przykładowo, pomimo zamknięcia szkół, dzieci których rodzice pracują w wodociągach, muszą mieć zapewnioną opiekę.
W Grecji Ministerstwo Zdrowia przesłało wszystkim firmom wodociągowym podstawowe wytyczne dotyczące wzmocnienia metod dezynfekcji z powodu wirusa
W Irlandii wdrożono Plan Ciągłości Działania. Personel niekrytyczny pracuje zdalnie. Poproszono klientów instytucjonalnych o wyłączanie wody w budynkach, które nie będą przez pewien czas używane. W Hiszpanii podzielono pracowników na grupy bez kontaktu między nimi. Część pozostaje w domach jako ewentualne wsparcie.
Ustalono, że podobne wideokonferencje będą odbywały się co tydzień.
Źródło: IGWP
Gustaw Miethling @wp.pl
Komentarz #49775 dodany 2020-03-30 18:46:31
W związku z panującą tezą iż grozi nam susza a stan polskich wód jest jaki jest ,t.z niski i nie zanosi się na wysoki.Proponuję zainteresować się budową wstrzymując wody na odcinkach dostosowanych z zabezpieczeniem wysokości wałów przed przelewaniem, rozerwaniem i powodzią. Wysokość grobli wyznacza jej metrowa rezerwa do wysokości minimalnej grzbietu wału. Zbudować przepławki proste nie skomplikowan e ale skuteczne, będące w zgodzie z ochroną środowiska. I oto jest mała retencja ,zbiornik czystej słodkiej wody ,magazyn energii elek. kąpielisko i zmiana okolicy w przyjazne środowisko. Przed groblą spowodować obrót wody z przelewem i oddzieleniem śmieci. Groblę dostosować do przejazdu maszyn obsługi danego odcinka (segregacja śmieci ,obsługa generatora , kompresora, pompy tłoczącej nawadniającej okolice i pola uprawne ,itp.) Odpowiednio wzmocniona korona grobli i powierzchnia drogi stanie się zaworem bezpieczeństwa tego odcinka ,lub zastosować wyżej spływu specjalny zawór niwelujący gwałtowny przybór wody na teren okalającej doliny. Gutzyg