Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Farma fotowoltaiczna powstanie w Mostowie. Milionowe inwestycje MWiK w Koszalinie.

Farma fotowoltaiczna powstanie w Mostowie. Milionowe inwestycje MWiK w Koszalinie.
PU
26.04.2022, o godz. 12:32
czas czytania: około 2 minut
0

Budowa farmy fotowoltaicznej oraz modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania to dwie strategiczne inwestycje, które realizuje MWiK Sp. z o.o. w Koszalinie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Farma fotowoltaiczna będzie oczywiście produkować energię, ale celem nadrzędnym spółki jest możliwość dysponowania własnym magazynem energii, przede wszystkim ze względu na rosnące ceny. Z wyliczeń wynika, że jeśli koszalińska spółka zużyje tyle samo energii i gazu co w ubiegłym roku, zapłaci za to ponad 4,2 mln złotych więcej.

Ryzyko dekapitalizacji

– Spółka wypracowała zysk na poziomie 4 mln zł netto. Na koniec roku wystąpimy do Wód Polskich z wnioskiem o skrócenie taryfy, bo planowane inwestycje nie mogą czekać. Dalsze obniżanie taryfy cenowej nie tylko zablokowałoby inwestycje, ale i doprowadziłoby do dekapitalizacji spółki – mówi Piotr Kroll, prezes zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie.

Według raportu Wód Polskich koszalińska spółka ma o 36% niższe ceny od wojewódzkiej średniej jeśli chodzi o ścieki oraz 18% jeśli chodzi o opłaty za wodę.

Ponad 2 mln na modernizację stacji

Stacja uzdatniania wody w Mostowie zapewnia około 65% zapotrzebowania na wodę dla mieszkańców Koszalina i innych miejscowości w zasięgu działania MWiK. Jej modernizacja to koszt ponad 2,3 mln złotych. Realizacja tej inwestycji, finansowanej w całości przez spółkę, ma się zakończyć do 30 czerwca tego roku.

Farma fotowoltaiczna na wiosnę 2023

Tymczasem projekt budowy farmy fotowoltaicznej wchodzi właśnie w fazę realizacji. W ciągu kilku dni zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy. Szacowany koszt prac to około 1,7 mln zł netto. Pieniądze w całości będą pochodzić z budżetu spółki, a nowa farma ma być gotowa na wiosnę 2023 roku.

– W ostatnich miesiącach ceny zmieniają się w szalonym tempie. Dlatego szukamy oszczędności, by zmniejszyć koszty eksploatacji, ale też by wzrost kosztów nie przekładał się na mieszkańców Koszalina, by ci w wyniku tej inwestycji nie stracili – mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

MWiK w Koszalinie potrzebuje także modernizacji w innych obszarach, ale niestety na razie nie ma na to pieniędzy. Gospodarka osadowa wymaga nakładów rzędu 80 mln złotych. Modernizacja magistrali wodociągowych to koszt kolejnych 60 mln. Do tej pory udało się wykonać w tym zakresie jedynie 500 metrów z zaplanowanych ponad 40 kilometrów sieci wodociągowych.

źródło: Głos Koszaliński

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023