Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Feromonowe "niespodzianki" dla kasztanowcowiaczków pojawiły się w Lublinie

Feromonowe
jw
16.04.2024, o godz. 11:13
czas czytania: około 2 minut
0

Na lubelskich kasztanowcach białych pojawiły się pułapki feromonowe. To wiosenny etap walki ze szkodnikiem tych drzew – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na najcenniejszych 70 kasztanowcach zawieszono 210 lejkowych pułapek. Ich celem jest ograniczenie populacji owada. Dzięki zabezpieczaniu drzew odpowiednimi środkami, możliwe jest przedłużenie ich wegetacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) to mało lubiany motyl występujący w Europie. Uważany jest za gatunek inwazyjny, który żeruje na kasztanowcach. Po raz pierwszy zaobserwowano go w okolicach jeziora Ochrydzkiego w Macedonii w 1984 r., skąd rozprzestrzenił się na większość Europy. Szacuje się, że jako pierwsze zasiedla kasztanowce rosnące przy arteriach ruchu. Z tych drzew przenoszony jest dalej przez ludzi, zwierzęta, wiatr i samochody na inne drzewa. Obecnie występuje na całym obszarze Polski, oprócz północno-wschodniej części kraju. Szrotówek żeruje na kasztanowcu białym, ale może też żerować na kasztanowcu czerwonym i żółtym.

Pułapki typu lejkowego

– Szrotówek kasztanowcowiaczek to niepożądany gość, który szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe. Korony drzew opanowanych przez tego motyla żółkną, sprawiając wrażenie zasychających i następuje przedwczesny opad liści. Powtarzające się, masowe ataki szrotówka mogą doprowadzić do osłabienia drzew. Dlatego już kilkanaście lat temu Lublin jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczął na szeroką skalę walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. W tym roku na naszych najcenniejszych kasztanowcach zawiesiliśmy już pułapki typu lejkowego, których celem jest ograniczenie populacji owada. W każdej z tych pułapek umieszczono wkład z wabiącymi feromonami oraz taśmą lepową – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Wieloletnia walka ze szrotówkiem

Lublin od lat prowadzi na szeroką skalę walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Według badań, ten uciążliwy szkodnik nie bywa bezpośrednią przyczyną obumierania kasztanowców, ale może wyrządzić ogromne szkody w koronie zaatakowanego drzewa, doprowadzając do przedwczesnego zasychania i opadania liści. Biorąc pod uwagę coraz szerszy obszar żerowania tego owada, podejmowane są działania mające na celu ograniczenie liczebności szkodnika oraz opóźnienie opadania liści kasztanowców do połowy sierpnia (wówczas jest to koniec przyrostu rośliny i czas gdy drzewo jest już przygotowane do zimowania). Dzięki zabezpieczaniu drzew odpowiednimi środkami, możliwe jest przedłużenie wegetacji kasztanowców białych w Lublinie.

Pułapki zawieszono na kasztanowcach tworzących aleje pomników przyrody nad Zalewem Zemborzyckim i przy ul. Solarza, a także na ul. Spadochroniarzy i w Ogrodzie Saskim.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024