Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Finansowe aspekty budowy i funkcjonowania biogazowni

Finansowe aspekty budowy i funkcjonowania biogazowni
Cza
14.04.2023, o godz. 8:46
czas czytania: około 3 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Koszt inwestycji w instalacje biogazową może sięgać kilka a nawet kilkanaście milionów złotych. Tymczasem zwrot nakładów nie nastąpi od razu, może to być kilka lat, zakładając dobrze zaplanowane i oczywiście wykonane działania lub nawet więcej czasu. Na szczęście można liczyć na finansowe wsparcie, z którego warto skorzystać.

Przy analizie opłacalności budowy biogazowni, oprócz stałych czynników generujących koszty inwestycyjny i eksploatacyjny, należy dokonać analizy finansowej. Ocenić sytuację prawną oraz rynkową, które w Polsce od samego początku rozwoju rynku biogazowego, ze względu na niestabilność rynku, są zmienne.

Skorzystać z dofinansowania

Przykładowo, istnieje możliwość składania wniosków w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”, opracowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie dotyczy inwestycji w budowę nowych, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i wykorzystania biogazu do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.

Jeżeli w planowanej instalacji byłyby przetwarzane odpady inne niż selektywnie zebrane bioodpady komunalne lub komunalne osady ściekowe, wysokość dotacji zostanie proporcjonalnie zmniejszona. Dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. O wiele więcej informacji na temat możliwości dofinansowania inwestycji w biogaz przedstawi 24. kwietnia Kinga Świtalska z WFOŚiGW w Poznaniu. Podczas webinarium odbywającego się pod hasłem “Ekonomiczne aspekty inwestycji w biogazownie” o sprawach finansowych dotyczących tego rodzaju inwestycji opowiedzą również Katarzyna Wolny-Tomczyk (Eco Legal, ZPPOB) oraz Tymoteusz Mądry (Aspiratio Consulting). Uwaga, została nam jeszcze pula darmowych biletów.


Program, szczegóły i formularz rejestracji na stronie:

www.biogaz.abrys.pl

Dostępna jest jeszcze pula bezpłatnych miejsc na webinarium

Zapraszamy!


 

Case study

Inwestując w biogazownię warto pamiętać o właściwym zorganizowaniu systemu gospodarki odpadami od mieszkańców, co często nie stanowi łatwego zadania. Szczególnie jeśli dotyczy ono kilku, kilkunastu lub więcej miast/gmin. Koniecznie należy patrzeć w przyszłość i przeanalizować możliwości osiągania wymaganych poziomów recyklingu, dostrzegając zarówno szanse jak i problemy z tym związane. Trzeba również zaplanować potencjalne miejsca pozyskiwania/wytwarzania biogazu z odpadów komunalnych.

Plan rozwojowe w obecnych czasach stanowią szczególną trudność. Sytuacja gospodarcza jest zła, lecz inwestorzy mają nadzieję na zmiany. Niestety nikt nie wie kiedy one nastąpią, choć zgodnie z cyklami ekonomicznej koniunktury „słupki” w pewnym momencie powinny iść w górę. Podczas wspomnianego webinarium organizowanego przez czasopismo Energia i Recykling będzie można posłuchać jak to robią inni – case study przedstawią WCR Jarocin i ZUOK Orli Staw. A ponieważ nie należy zapominać o tematyce substratów (potencjał, jakość, bariery technologiczne), zaprosiliśmy również dr Jakuba Pulkę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024