W maju tego roku, mieszkańcy Krakowa i turyści, będą mogli korzystać ze zrewitalizowanego Parku Bednarskiego w Krakowie. Koszt inwestycji to około 18 milionów złotych.

Jak poinformował prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, dobiega końca rewitalizacja Parku Bednarskiego w tym mieście.

Otwarcie w maju

– Cały park planujemy otworzyć w maju, dwa miesiące przed końcem umowy z wykonawcą – wyjaśnia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Natomiast na obecnym etapie,  kończymy prace w tak zwanym domku ogrodnika. Gotowa jest też altana, plac zabaw.  Odnowiliśmy glorietę (tj. samodzielną budowlę parkową w formie małego, otwartego pawilonu z kolumnami i arkadami, stosowaną od 2. połowy XVIII wieku w ogrodach typu francuskiego – przyp. red.) i alejki. Po latach do parkowego krajobrazu powróciły też schody.

Około 18 mln zł

Koszt inwestycji to około 18 mln zł. Powierzchnia parku Bednarskiego, ulokowanego w krakowskim Podgórzu, czyli niemal w centrum miasta, przekracza 13 hektarów.

5 tys. krzewów i 57 tys. cebulowatych

Natomiast po zakończeniu prac zwiedzający to miejsce mieszkańcy i turyści, zobaczą nie tylko nową infrastrukturę, ale też wśród starodrzewia, ponad 5 tys. nowych krzewów, blisko 57 tys. roślin cebulowych oraz ponad 8 tys. bylin ozdobnych.

Dawne wyrobisko wapieni

Dodajmy, że park położony jest na Krzemionkach Podgórskich, w malowniczym zagłębieniu powstałym w wyniku eksploatacji wapieni i na zboczach izolowanego zrębu Bramy Krakowskiej, na wys. 230-240 m n.p.m.

Park powstał pod koniec XIX. w., w wyrobisku dawnego kamieniołomu Szkoła Twardowskiego. Powierzchnia 9,2 ha, wraz z tzw. Zalesieniem 13,5 ha. W pobliżu znajduje się klub sportowy – Korona Kraków. W obrębie parku można wyróżnić dwie części – starsza ma charakter neoklasyczny, nowsza zaś modernistyczny.

Czytaj więcej

Skomentuj