Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Finisz rewitalizacji Parku Bednarskiego w Krakowie

Finisz rewitalizacji Parku Bednarskiego w Krakowie
R.G.
06.02.2023, o godz. 13:17
czas czytania: około 2 minut
0

W maju tego roku, mieszkańcy Krakowa i turyści, będą mogli korzystać ze zrewitalizowanego Parku Bednarskiego w Krakowie. Koszt inwestycji to około 18 milionów złotych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jak poinformował prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, dobiega końca rewitalizacja Parku Bednarskiego w tym mieście.

Otwarcie w maju

– Cały park planujemy otworzyć w maju, dwa miesiące przed końcem umowy z wykonawcą – wyjaśnia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Natomiast na obecnym etapie,  kończymy prace w tak zwanym domku ogrodnika. Gotowa jest też altana, plac zabaw.  Odnowiliśmy glorietę (tj. samodzielną budowlę parkową w formie małego, otwartego pawilonu z kolumnami i arkadami, stosowaną od 2. połowy XVIII wieku w ogrodach typu francuskiego – przyp. red.) i alejki. Po latach do parkowego krajobrazu powróciły też schody.

Około 18 mln zł

Koszt inwestycji to około 18 mln zł. Powierzchnia parku Bednarskiego, ulokowanego w krakowskim Podgórzu, czyli niemal w centrum miasta, przekracza 13 hektarów.

5 tys. krzewów i 57 tys. cebulowatych

Natomiast po zakończeniu prac zwiedzający to miejsce mieszkańcy i turyści, zobaczą nie tylko nową infrastrukturę, ale też wśród starodrzewia, ponad 5 tys. nowych krzewów, blisko 57 tys. roślin cebulowych oraz ponad 8 tys. bylin ozdobnych.

Dawne wyrobisko wapieni

Dodajmy, że park położony jest na Krzemionkach Podgórskich, w malowniczym zagłębieniu powstałym w wyniku eksploatacji wapieni i na zboczach izolowanego zrębu Bramy Krakowskiej, na wys. 230-240 m n.p.m.

Park powstał pod koniec XIX. w., w wyrobisku dawnego kamieniołomu Szkoła Twardowskiego. Powierzchnia 9,2 ha, wraz z tzw. Zalesieniem 13,5 ha. W pobliżu znajduje się klub sportowy – Korona Kraków. W obrębie parku można wyróżnić dwie części – starsza ma charakter neoklasyczny, nowsza zaś modernistyczny.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024