Reklama

envicon 2023 ad1a

Fioletowo na tatrzańskiej Hali Gąsienicowej

Fioletowo na tatrzańskiej Hali Gąsienicowej
R.G.
20.08.2022, o godz. 9:19
czas czytania: około 2 minut
0

Tatry, same w sobie, mają wiele uroku. A jeśli kwitnienie roślin przyda im barwy, to piękno naszych gór zachwycić może turystów o wyrafinowanych gustach. Jest tak w przypadku wierzbówki kiprzycy, która w sierpniu zabarwia tatrzańskie łąki w kolorach różowo-fioletowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Od początku sierpnia na Hali Gąsienicowej w Tatrach dominuje kolor różowo-fioletowy. Jest tak za sprawą spektakularnie kwitnącej w tym rejonie wierzbówki kiprzycy.

Lubi dobrze nawożone łąki

Ta bujnie kwitnąca roślina upodobała sobie szczególnie  tatrzańskie hale gdzie, w przeszłości prowadzony był wypas owiec.

– Wierzbówka kiprzyca to roślina, która chętnie rośnie na łąkach, gdzie dawniej prowadzono wypas owiec – zauważa przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. – Tak właśnie jest na przykład na Hali Gąsienicowej, ale i Hali Pisanej czy w Dolinie Tomanowej. Na dawnych halach pasterskich pojawia się szczególnie licznie, bo jest to roślina azotolubna, a takie miejsca z racji użytkowania przez owce są zasobne w ten pierwiastek.

Atrakcja dla turystów

Kwitnąca jaskrawymi barwami wierzbówka kiprzyca przyciąga uwagę turystów, co uroku dodaje i tak już pięknej,  wysokogórskiej scenerii Hali Gąsienicowej usytuowanej w sąsiedztwie strzelistego Kościelca i malowniczej Orlej Perci. Warto też wiedzieć, że na Halę Gąsienicową można dotrzeć wędrując np. z zakopiańskich Kuźnic żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki lub niebieskim szlakiem przez Boczań. Natomiast szerszy trakt oznaczony kolorem czarnym prowadzi z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Wzrasta całymi łanami

Wierzbówka kiprzyca to gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Znana też jako wierzbówka wąskolistna. Polska nazwa gatunkowa pochodzi od liści wierzbówki, które są podobne do liści wierzby.

Wierzbówka występuje przeważnie na skrajach lasów, na obszarach wiatrołomów, w porębach, żwirowiskach, terenach kolejowych, nieużytkach, przydrożach, łąkach i na pastwiskach, ale także w siedliskach naturalnych – w lasach, głównie iglastych. Często tworzy duże i niemal jednogatunkowe łany. Wierzbówka kiprzyca dla biologów jest  rośliną wskaźnikową gleb próchnicznych (azotolubna). Wzrasta szybko i wykazuje dużą konkurencyjność w wyścigu o składniki pokarmowe oraz wodę.

Na zasiedlonym terenie zagłusza inne rośliny tworząc gęste, jednogatunkowe, zwarte łany.

Natomiast w górach występuje aż po piętro kosówki, na niektórych dawnych halach tatrzańskich zarasta znaczną ich powierzchnię. Rośnie zarówno na podłożu granitowym, jak i na wapieniu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023