Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Fontanna Cosmopolis w Toruniu

Fontanna Cosmopolis w Toruniu
26.06.2008, o godz. 10:32
czas czytania: około 2 minut
0

Strumienie wody i światła tańczące do muzyki Krzesimira Dębskiego - nocą 22 czerwca mieszkańcy i turyści po raz pierwszy zobaczyli możliwości fontanny wybudowanej w Toruniu niedalekostarówki. Takie seanse będą się odbywać codziennie wieczorem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Fontanna z wieczornymi spektaklami światło-dźwięk ma szansę stać się jedną z czołowych atrakcji Torunia. Nowa fontanna została wybudowana w ciągu kilku miesięcy. Zastąpiła nieciekawy wodotrysk, który funkcjonował na skwerze przy uniwersyteckiej Harmonijce od wielu lat.  Koncepcję nowej fontanny opracował toruński artysta Zbigniew Mikielewicz, który wygrał ogłoszony przez miasto konkurs. Dokumentację projektową przygotowało Studio Architektury FORMA z Warszawy.

Fontanna w jego ujęciu nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Ma niewidoczną taflę wody, przysłoniętą granitowymi płytami z widocznym łacińskim tekstem i schematem układu heliocentrycznego, znanym z 8 strony dzieła toruńskiego astronoma. Na okręgach – orbitach poszczególnych planet – umieszczono 113 dysz wodnych, z których woda może wydobywać się w połączeniu z efektami świetlnymi. Dysza znajdująca się w centrum, w miejscu Słońca – umożliwia wyrzucanie wody na wysokość 5 m, zaś dysze na orbitach – do 4,5 m. Fontanna jest sterowana elektronicznie.

Specjalnie na potrzeby toruńskiego wodotrysku został skomponowany utwór muzyczny "Cosmopolis", zwykle bowiem do tego typu spektakli wykorzystuje się istniejące utwory muzyczne. Autorem kompozycji jest znany polski kompozytor i twórca muzyki filmowej Krzesimir Dębski. Nazwa utworu nawiązuje do nowej strategii promocyjnej Torunia, akcentującej astronomiczne i kosmopolityczne tradycje miasta. W nagraniu "Cosmopolis" wzięli udział muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej.
– Muzyka nawiązuje do bogatej historii Torunia i osoby Kopernika – opowiada Krzesimir Dębski. – Przez moment miałem odczucie, że pretekstów artystycznych do stworzenia muzyki jest w Toruniu aż za dużo. Zastosowałem więc średniowieczne motywy muzyczne, które będą odpowiadały gotyckiej architekturze miasta. Są one jednak skompilowane z fakturą awangardowej muzyki współczesnej. W konstrukcji poszczególnych fraz muzycznych są astronomiczne odniesienia matematyczne. Jest też w tym utworze związek z wizjami muzycznymi Talesa z Miletu i Pitagorasa. Trzeba wiedzieć, że to byli również twórcy naszego systemu muzycznego.

Układ świateł i wodnych form do nagranej muzyki przygotował reżyser świateł Bogumił Palewicz. – Wszystko musi być idealnie zsynchronizowane – podkreśla twórca. – Jeśli będziemy muzykę ubierać w kostium wody i światła, to nie może być tak, że w muzyce coś się wydarzy, a fontanna sobie. Ludzie oglądając to przedstawienie nie powinni koncentrować się na poszczególnych jego elementach, tylko dać się unieść widowisku jako całości. Chciałbym, żeby ono wciągnęło ich bezgranicznie.

Toruńską fontannę wybudowała firma Gutkowski z Leszna. Na inwestycję miasto wydało 3,5 mln zł.

źródło: torun.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024