Radomski Urząd Miejski ogłosi wkrótce przetarg na przebudowę fontann na Placu Konstytucji 3. Maja. Jeszcze w tym roku rozpocznie się więc generalna zmiana wizerunku jednej z najistotniejszych części miasta. Nowe fontanny gotowe będą w przyszłym roku.

Plac z fontannami to miejsce szczególne dla radomian. Położone w sercu miasta, w pięknym zabytkowym otoczeniu, pełni funkcję miejskiego salonu. Ale już od paru ładnych lat ten salon wymaga remontu. Zabudowa tej części placu – fontanny z zielenią towarzyszącą – zrealizowane były w latach siedemdziesiątych XX wieku na podstawie projektu opracowanego przez architektów Elżbietę i Zdzisława Maj.

Czas zrobił swoje i aktualnie trzy baseny z fontannami są w złym stanie technicznym, z ich betonowych ścian odpada granitowa okładzina. Popękała też nawierzchnia placu, zapadające się płyty stanowią zagrożenie bezpieczeństwa przechodniów. Ażurowa ściana oddzielająca plac od szaletów publicznych jest nieestetyczna i nadaje się tylko do likwidacji, podobnie jak same szalety. Odnowy wymaga też otaczająca roślinność.

Miasto dwukrotnie ogłaszało konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej tego fragmentu Placu Konstytucji 3-Maja, pomiędzy ulicą Żeromskiego i Focha oraz budynkiem Zespołu Szkół Plastycznych i budynkiem Żeromskiego 37. Pierwszy konkurs zakończony został bez rozstrzygnięcia, ponieważ żadna z przedstawionych koncepcji nie spełniła oczekiwań.

Ostatecznie w maju 2010 roku udało się rozstrzygnąć drugi konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania. Wygrała firma architektoniczna z Wrocławia ( Architects & Co. Andrzej Chrzanowski).

– Chcemy, aby ta część naszego miasta miała charakter salonu wypoczynkowego i taki charakter temu miejscu nadała w przygotowanej przez siebie koncepcji wrocławska firma – powiedział o wyniku konkursu prezydent Andrzej Kosztowniak.

– Ten projekt spełnił warunki konkursu. Wybraliśmy go za odważną, jednorodną kompozycję przestrzenną, umiejętne zróżnicowanie wysokości terenu. Autorzy tej pracy w bardzo ciekawy sposób zaprojektowali fontanny – można powiedzieć, że będą dwie. Jedna tryskająca – druga to powiększająca się niecka z wodą. W lecie będzie na pewno atrakcją dla dzieci – mówił Stanisław Bochyński – przewodniczący Sądu Konkursowego. Ponadto będzie to plac całoroczny, funkcjonujący latem i zimą.

Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 6 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zamówienia publicznego na roboty budowlane.

źródło: radom.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj