Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej do końca 2025 roku Polska powinna osiągnąć poziom recyklingu odpadów opakowaniowych na poziomie co najmniej 65 proc. Wobec tego wymagane stało się wprowadzenie systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).
Resort klimatu przedstawi wkrótce model kompleksowego działania systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Samorządowcy, przedsiębiorcy i eksperci sypią własnymi pomysłami - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".
Biorecykling zyskuje na znaczeniu jako kluczowy element zrównoważonego rozwoju. W Polsce coraz więcej uwagi poświęca się wykorzystaniu bioodpadów jako surowca do produkcji energii, a także ich wpływowi na poprawę jakości gleby. Sektor biogazu i biometanu rozwija się dynamicznie, a liczba instalacji do przetwarzania odpadów biologicznych stale rośnie.
Odzysk energetyczny odpadów, które nie mogą być poddane tradycyjnemu recyklingowi, staje się coraz istotniejszym elementem współczesnej gospodarki odpadowej. W związku z rosnącą ilością odpadów oraz wymaganiami polityki klimatycznej Unii Europejskiej, temat ten zyskuje na znaczeniu, szczególnie w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym.
Branża przetwórców tworzyw sztucznych przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnącą świadomość ekologiczną, regulacje prawne i zmieniające się preferencje konsumentów. Firmy muszą mierzyć się z wyzwaniami, takimi jak fluktuacje cen surowców, konkurencja ze strony materiałów alternatywnych i zakłócenia w łańcuchach dostaw. Jednocześnie rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, innowacje technologiczne i nowe zastosowania tworzyw sztucznych stwarzają liczne możliwości dla przedsiębiorstw gotowych dostosować się do nowych realiów i inwestować w zrównoważone rozwiązania.