Nadszedł nowy rok. Jak co roku, każdy ma swoje życzenia i plany, które chciałby zrealizować. Gospodarka odpadami nieustannie ma kilka marzeń. Podstawowym jest stabilizacja prawodawstwa i ułatwienia w procedowaniu dokumentów. Oczekujemy umożliwienia nam działania jak każdej innej strefie gospodarki – bez odium mafii odpadowej, mafii śmieciowej i obiegowej opinii, że po to tylko zbieramy odpady, aby je nielegalnie spalić lub zakopać. Tak to margines z pogranicza szarej i czarnej strefy kształtuje obiegowe opinie o całej, jakże ważnej, pracującej uczciwie gałęzi ochrony środowiska i istotnym dziale gospodarki. Rzecz jasna, są nieuczciwe podmioty, żerujące na tej sytuacji, ale trzeba oddzielić ziarno od plew. Od tego są odpowiednie organy i procedury.

Nieprzewidywalny segment

Gospodarka odpadami to już od dawna jedna z bardziej nieprzewidywalnych dziedzin gospodarki. Rosnące wymagania i zmieniające się kilka razy w roku prawo to nasza codzienność. Jednocześnie wymagania wobec nas rosną. Rosną wymagane poziomy recyklingu oraz zmienia się – wskutek regulacji prawnych – skład morfologiczny wytwarzanych odpadów. Wymaga to bieżącego reagowania na zmiany oraz dostosowywania instalacji i procesów do tych wymagań. Jest to jednak niewykonalne w obecnych uwarunkowaniach prawnych. Od ponad 5 lat większość instalacji jest w permanentnym procesie zmian pozwoleń zintegrowanych. Pozwolenia sektorowe zmieniane hurtem przez ostatnie 3 lata ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?