Nie najlepiej radzimy sobie z recyklingiem odpadów opakowaniowych. Ale tuż za rogiem są zmiany na lepsze – to wniosek z debaty „Rynek opakowań w Polsce”.
Zrównoważony rozwój i gospodarka odpadem to jedno, a zrównoważona konsumpcja to druga sprawa. Jeśli nie będzie zmiany świadomości, to w krótkim czasie nie dokonamy przełomu. Dlatego potrzebna jest jak najszybsza ustawa o niemarnowaniu żywności. Żywność nie marnuje się na polu, ale marnuje się w naszych głowach - to niektóre z konkluzji panelu dyskusyjnego pierwszego dnia Forum Recyklingu w Poznaniu.
Na tytułowe pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu "Recykling Chemiczny. Biznes i Nauka", który był częścią Forum Recyklingu. Panel poprowadził prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński z Instytutu Chemii Politechniki Warszawskiej.
Drugi panel dyskusyjny Forum Recyklingu uwzględniał szczegóły dotyczące recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Paneliści starali się odpowiedzieć na pytania o recykling surowców krytycznych i opowiedzieli na temat legislacji spełniającej oczekiwania stron, by szara strefa nie przeszkodziła w finansowaniu inwestycji.
Forum Recyklingu trwa w Poznaniu. Za nami panel dyskusyjny: "Rozwiązania systemowe: GOZ i ROP", który poprowadziła Katarzyna Błachowicz, wiceprezes Zarządu Klastra Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu. Dyskusja w dużej mierze poświęcona była problemowi dystansu jaki w gospodarce odpadami dzieli nas od krajów zachodniej Europy.