Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej to cykl 7. regionalnych spotkań przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką komunalną. Spotkania mają zbliżoną konstrukcję organizacyjną i tematyczną, każdorazowo są jednak wypełnione specyficznymi dla danego regionu problemami, wyzwaniami czy doświadczeniami z obszaru usług komunalnych. Zagadnienia prezentowane są podczas prelekcji oraz paneli dyskusyjnych. Za nami dwie edycje Forum: w Mikołajkach i Bolesławcu. Przed nami spotkanie branży w Katowicach, które odbędzie się w dniach 4-5 czerwca. Pierwszego dnia – w hotelu Diament Arsenal Palace Katowice/Chorzów – zaplanowano sesje merytoryczne i dwa panele dyskusyjne. Zwieńczeniem obrad będzie integracja przedstawicieli środowiska na uroczystym bankiecie. Drugiego dnia Forum odbędzie się wizyta studyjna w katowickim Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów.
Główne atuty Forum
Dlaczego warto wziąć udział właśnie w tym wydarzeniu? – W gospodarce komunalnej wyzwania i cele określane są na poziomie centralnym. Ich realizacja odbywa się jednak w konkretnych realiach regionu i przedsiębiorstwa, które mają własną specyfikę. Wymiana doświadczeń, integracja środowiska, możliwość poznania planów inwestycyjnych i perspektyw rozwojowych branży w regionie – to główne atuty Forum. – zaznacza Piotr Talaga, redaktor naczelny wydawnictw Abrys.
Wymiana doświadczeń w regionie
Współorganizatorem trzeciego spotkania branżystów jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. – Liczymy na Państwa uczestnictwo, ponieważ Forum będzie miejscem, w którym będziemy mogli omówić wyzwania naszej branży zarówno w kontekście nakładanych na gminy, nasze spółki, wymagań transformujących nas w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, jak i specyfiki regionu oraz jego możliwości w realizacji tych zobowiązań. – wskazuje Andrzej Malara, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach. – Ponadto Forum będzie miejscem wymiany naszych doświadczeń z zakresu wypracowanych ścieżek proceduralnych w różnych urzędach administracji państwowej oraz z zakresu prowadzenia przedsiębiorstw w aspekcie charakterystycznym dla naszego województwa. – dopowiada.
O specyfice gospodarki komunalnej w regionie opowiedzą zaproszeni goście. Wśród nich m.in.: Bogdan Pasko (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego), Andrzej Sobolak (Stowarzyszenie Biorecykling), dr Marek Mrówczyński (Instalmedia Tychy), Paweł Kopczyński (Sosnowieckie Wodociągi), Krzysztof Nitoń (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory), Sławomir Podgórski (Kancelaria Radców Prawnych M. Hanczakowski, A. Kapera, S. Podgórski), Michał Korzeluch (Zakład Komunalny w Opolu). Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: katowice.abrys.pl.
Wizyta studyjna
W ramach Forum odbędzie się wizyta studyjna w katowickim Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. To jeden z nielicznych w Polsce obiektów, który ma w pełni zhermetyzowany proces biologicznego przetwarzania frakcji 0-80, wydzielonej ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych. W przeważającej liczbie zakładów w Polsce faza dojrzewania stablizatu prowadzona jest otwartych placach dojrzewania, w katowickim zakładzie faza ta jest prowadzona w bioreaktorach z wieloetapowym oczyszczaniem powietrza poprocesowego oraz odcieków. Na uwagę również zasługuje fakt, że na pierwszej, zrekultywowanej kwaterze składowiska została wybudowana i uruchomiona farma fotowoltaiczna o mocy 1,18 MW, która zapewnia zapotrzebowanie zakładu w energię elektryczną w 25%.
Komentarze (0)